Z inicjatywy proboszcza Parafii Rzymsko-Katolickiej i dzięki jej wsparciu przez wójta oraz Urząd Gminy Lubin, zagospodarowano skwer, na którym postawiono kapliczkę z wizerunkiem Maryi. W obecności wielu parafian i  gości, dokonano uroczystego poświęcenia Maryjnej kapliczki. – Tam gdzie jest figura Maryi jest i okno do nieba – mówił uczestniczący w uroczystości ksiądz dziekan Janusz Ospa.

Skwer przy ulicy Odzyskanej w Raszówce zyskał zupełnie nowe oblicze. Cały teren oczyszczono i  zagospodarowano kładąc m.in. chodnik. Zwieńczeniem tych prac było postawienie kapliczki z wizerunkiem Maryi. Towarzyszy jej napis: „O Maryjo, bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekają”

– Składamy wielkie podziękowania na ręce wójta Tadeusza Kielana za życzliwość i wsparcie naszej inicjatywy. Dziękujemy także za uczestnictwo w tej uroczystości wójtowi i jego zastępcy Bartoszowi Chojnackiemu – mówił Stanisław Buchta, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Raszówce.

– Maryja przypomina nam, że trzeba dbać o serce i dusze. Gratuluję tej wspólnocie parafialnej. Ten pięknie przygotowany i zagospodarowany plac wpisuje się w swoistą renowację dusz. Niech ta figura symbolizująca miłość i niweluje wszelkie podziały – mówił   ksiądz dziekan Janusz Ospa.

Kapliczki są mocno splecione z polską kulturą i obyczajowością. Zawsze były miejscem ważnym dla lokalnych społeczności. Kiedyś budowane na skrajach miast, osad i wsi, dziś w wielu przypadkach stoją w centrum, tak jak nowa kapliczka w Raszówce.

– Traktuję dzisiejsze spotkanie jako uroczystość gminną. Niech ta symboliczna kapliczka będzie naszym wyrazem wdzięczności za życie, zdrowie. Niech symbolizuje oddanie się pod opiekę Maryi. Niech ubogaca nasze życie duchowe i tę przestrzeń publiczną. Wierzę, że jej otoczenie będzie zawsze zadbane i przystrojone kwiatami. – mówił wójt Tadeusz Kielan.

Uroczystego poświecenia kapliczki dokonano wraz z misjonarzem Ojcem Kazimierzem, który rok temu rozpoczął dzieło misyjne w Raszówce. Uczestnicy spotkania przeszli później uroczystym korowodem  do kościoła gdzie odprawiono msze świętą.