Powiatowe Obchody Dnia StrażakaGratulacje, podziękowania, wyróżnienia, medale i symboliczne przecięcie wstęgi w nowej siedzibie – tak Państwowa Straż Pożarna w Lubinie świętowała tegoroczne obchody Dnia Strażaka. Obchodzono je równocześnie z 30-leciem powstania Państwowej Straży Pożarnej.

Strażak to jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających zawodów. To jednocześnie grupa zawodowa, która cieszy się największym zaufaniem społecznym w Polsce. Dzisiaj służba w straży nie sprowadza się  tylko do gaszenia pożarów, które w statystykach krajowych stanowią ok. 30% ogółu zdarzeń.

– Takie uroczyste obchody to okazja do podsumowań i podziękowań. W ostatnich latach nastąpił gwałtowny rozwój Państwowej Straży Pożarnej, do której dołączyła także Ochotnicza Straż Pożarna, która bardzo dobrze z nami współpracuje i ma z roku na rok coraz lepszy sprzęt. To zasługa samorządów, które bardzo przychylnym wzrokiem patrzą na nasze potrzeby. W tym roku wszystkim osobom dziękowaliśmy, okolicznościowymi medalami i specjalne podziękowania skierowaliśmy do wójta Tadeusza Kielana – mówił Eryk Górski komendant PSP Lubin.

Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich pięciu lat  gmina Lubin przeznaczyła na wsparcie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie 240 tysięcy złotych. Kwota ta uwzględnia tegoroczną – najwyższą dotację w wysokości 100  tysięcy złotych.

– Mam nadzieję, że ucieszycie się także z dzisiejszego prezentu, bowiem zamiast okolicznościowego bukietu kupiliśmy potrzebny w codziennej pracy akumulator. Podobnymi niespodziankami nagrodziliśmy w tym roku nasze jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, więc liczę że będziecie równie zadowoleni, zwłaszcza że zakup wcześniej skonsultowaliśmy – mówił z uśmiechem Tadeusz Kielan, składając jednocześnie strażakom moc życzeń i gratulacji.

Uroczysty apel był doskonałą okazją do odczytania uchwał i rozkazów w sprawie nadania odznaczeń państwowych i resortowych oraz awansów w stopniach służbowych. Wręczali je minister Krzysztof Kubów, szef gabinetu politycznego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Michał Pięta, zastępca dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu.

Złotą odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymali: bryg. Eryk Górski oraz st. bryg. Cezary Olbryś.

Srebrną odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymali: mł. kpt. Adam warchoł, st. asp. Michał Bandrowski, st. ogn. Piotr Łukasiewicz, ogn. Paweł Molęda, mł. ogn. Piotr Kląskała.

Brązową odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymali: mł. asp. Iwona Figiel, st. ogn. Paweł Płonka, st. ogn. Mariusz Chojnacki, st. ogn. Marcin Karpiński, ogn. Sebastian Moroch, mł. ogn. Paweł Rudyk, mł. ogn. Mateusz Alwin, dh Julian Maślej.

Uroczystość połączono z otwarciem nowej części komendy.

 – To jest takie nasze dziecko, na które czekaliśmy wiele lat – podkreślił komendant PSP Lubin. –  Projekt powstał 2000 roku, na jakiego podstawie rozpoczęliśmy budowę w 2018 roku. Inwestycja trwała  kilka lat ponieważ finansowanie było rozpisane na trzy lata, w międzyczasie był COVID, który nam opóźnił inwestycję. Chcieliśmy ją jak najszybciej zakończyć, aby ten budynek, który użytkujemy wspólnie z jednostką przekazać strażakom, którzy będą mogli właściwie go zagospodarować i godnie pełnić służbę.

Z tegorocznej dotacji, którą gmina Lubin przekazała PSP współfinansowany będzie zakup samochodu pożarniczego do działań z zakresu zwalczania zagrożeń środowiska.