Dariusz Olszak sołtys OsiekaDariusz Olszak został sołtysem Osieka w 2019 roku. Jest emerytowanym policjantem, mieszka z żoną Iwoną i dwoma synami: Patrykiem – 22 lata i Bartoszem- 16 lat. Jego pasją jest zespół Depeche Mode, którego jest fanem od wielu lat.  Mieszkańcami Osieka są od 2013 roku.

– Jest to stosunkowo krótko, ale myślę, że mieszkańcy sołectwa mi zaufali. Wiele lat pracowałem w Komendzie Powiatowej Policji  w Lubinie i może to był jeden z powodów wyboru mojej osoby na sołtysa. Poza tym jestem człowiekiem , która podejmując się sprawowania funkcji sołtysa chce ją wykonywać jak najlepiej. A to mieszkańcy dokonują ostatecznej oceny.

Dariusz Olszak jest jednym z sołtysów nagrodzonych wizytą studyjną w Brukseli, w konkursie na wizję sołectwa oczami sołtysa. Konkurs był organizowanym przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu. Sołtys dumny jest również ze swoich synów, którzy biorąc udział w  Konkursie Historycznym organizowanym przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin w 2019 roku, jako drużyna zdobyli pierwsze miejsce.  Osiek jest największym sołectwem w Gminie Lubin liczy 1954 mieszkańców.

– Jak się zarządza wioską? Ciężko troszeczkę, bo jest to duża miejscowość. Trudno dotrzeć do wszystkich ludzi, mamy uruchomioną stronę na Facebooku – Sołectwo Osiek. Dużo informacji przekazujemy właśnie za pośrednictwem internetu. Mam świadomość tego, że część mieszkańców tak naprawdę Osiek traktuje jak sypialnię. Praca, dom, codzienne obowiązki. Najlepszy kontakt  posiadam z mieszkańcami, którzy od dawna tu mieszkają. To oni bardziej się integrują , jak coś robimy to właśnie oni się angażują.  W Osieku funkcjonuje Koło Kobiet Niezależnych „Babeczki” oraz zespół wokalny „Osieczanki” , którzy promują i rozsławiają nasz Osiek poza jego granicami. W ramach Funduszu Sołeckiego w miarę potrzeb i możliwości doposażamy nasze Koło Kobiet i zespół Osieczanki. Niestety w tej chwili wszystko jest zawieszone przez covid. Bardzo brakuje spotkań integracyjnych z mieszkańcami, bo najważniejsi są ludzie. Dzięki takim spotkaniom nawiązują się nowe znajomości, przyjaźnie no i można dużo dowiedzieć się o potrzebach mieszkańców. Osobiście wolę kontakt osobisty z ludźmi i tego mi brakuje teraz najbardziej- opowiada  Dariusz .

Bal karnawałowy dla najmłodszych w Osieku - 2020 rok.

Bal karnawałowy dla najmłodszych w Osieku – 2020 rok.

W planach sołtysa jest między innymi kompletnie wyposażony plac zabaw przy świetlicy wiejskiej i  docelowo przeniesienie  siłowni plenerowej w to samo miejsce. To także rozbudowa istniejącej od niedawna wiaty, bowiem pierwsze imprezy organizowane przez sołtysa pokazały, że taka wiata jest niezbędna. Teraz mając taki obiekt można przenieść w plener różne zabawy i spotkania. Jak tylko skończy się pandemia ma być ich jak najwięcej.

– Chciałbym żeby ludzie bardziej reagowali na potrzeby miejscowości. Człowiek chce coś zrobić, jednak odzew jest mały. Wiadomo ja tylko jestem wykonawcą woli mieszkańców wyrażonej na zebraniach i szanuję to bardzo, bo jak się okazuje potrzeb w sołectwie naprawdę jest dużo. Jestem bardzo uczulony na dewastacje i tego nie lubię. Kiedy patrzę jak wszystko jest niszczone na przykład przystanki komunikacji zbiorowej, pomalowane znaki, to aż mnie nosi, że niszczy się w sumie nasze wspólne dobro. Ja zgłaszam każdą dewastację na policję i chciałbym żeby mieszkańcy też tak robili. Osiek będzie kolorowy, czysty i wesoły, ale musimy chcieć tego wszyscy, bo marzenia się spełniają- mówi z uśmiechem sołtys Osieka.