Budowa remizy w Szklarach GórnychW miejscowości Szklary Górne, na działce w okolicach trawiastego boiska sportowego powstaje parterowy budynek przeznaczony dla Ochotniczej Straży Pożarnej z garażem na dwa pojazdy bojowe. Trwa realizacja drugiego etapu tej inwestycji, która powinna się zakończyć wraz z końcem wakacji.

Na taką nowoczesną remizę strażacy czekali od dawna, nie dziwi więc że prawie z codzienną regularnością zaglądają na plac budowy.

– Serce się raduje, że budynek rośnie i wszystko ładnie idzie. Ta 11 – metrowa wieża będzie widoczna z daleka – mówi z radością Roman Kosacz naczelnik OSP Szklary Górne.

Z postępów prac, a w szczególności z pozyskanych na ten cel pieniędzy, zadowolony jest także wójt gminy Lubin. Przetarg udało się rozstrzygnąć Budowa remizy w Szklarach Górnychdopiero za trzecim razem.

– Otrzymaliśmy na ten cel pieniądze z Rządowego Funduszu Polski Ład, Program Inwestycji Strategicznych. Wartość realizowanych robót to ponad 2,5 miliona złotych. Warto dodać, ze jednocześnie trwa budowa równie nowoczesnej remizy w Krzeczynie Wielkim. Także i tamta inwestycja podzielona była na etapy, związane z pozyskiwaniem rządowego finansowania i kilkoma przetargami – mówi Tadeusz Kielan.

Garaż na nowe pojazdy jest rzeczywiście imponujący. W części socjalnej  budynku znajdzie się  także sala wielofunkcyjna służąca do narad, szatnia z umywalnią, pomieszczenie techniczne oraz toaleta ogólnodostępna przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

W budynku przewidziano również pomieszczenie magazynowo – techniczne oraz pomieszczenie suszenia węży, tj. charakterystyczna dla budynków straży pożarnej wieża strażacka.

Budowa remizy w Szklarach GórnychWokół budynku teren zostanie utwardzony poprzez wykonanie opaski, chodników oraz placu manewrowego wraz z sześcioma miejscami postojowymi, w tym jednym przystosowanym dla osób niepełnosprawnych.

Realizowany aktualnie etap inwestycji obejmuje m.in.: wykonanie murowanych ścian konstrukcyjnych, stropów, belek, wieńców żelbetowych, konstrukcji stalowej dachu z wiązarów dachowych, kompletnego pokrycia dachu blachą stalową wraz z montażem włazu dachowego, paroizolacji, izolacji termicznej z wełny mineralnej oraz izolacji wiatroszczelnej dachu.

Ponadto zakres zadania obejmuje dostawę i montaż rynien i rur spustowych z blachy z tytan-cynku, stolarki okiennej i drzwiowej, oświetlenia, urządzeń p. poż., a także wykonanie podłoży pod posadzki, ścian działowych, parapetów wewnętrznych i zewnętrznych, wykonanie instalacji wewnętrznych (wodociągowej i kanalizacyjnej, wentylacyjnej, grzewczej – grzejniki elektryczne, instalacji odsysania spalin, elektrycznej, alarmowej, logicznej i teletechnicznej), wewnętrznej linii zasilającej pompownię ścieków, systemu monitoringu, wykonanie uziemienia i instalacji odgromowej oraz wykonanie elewacji.

Dokładna wartość  realizowanych teraz robót  to 2 554 379,94 zł brutto.