Po zamieszaniu związanym z terminami i pandemią wczoraj rozpoczęła się w powiecie lubińskim kwalifikacja wojskowa. Dla mieszkańców gminy Lubin zostały wyznaczone terminy od 23 do 29 kwietnia 2021 roku – mężczyźni i 11 maja 2021 roku – kobiety. Kwalifikacja wojskowa odbędzie się w siedzibie Powiatowej Komisji Lekarskiej w Lubinie przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 6.
W ostatnich dniach pojawiły się informacje o planowanej zmianie terminu kwalifikacji wojskowej i przesunięcie jej na czerwiec. Do ostatniej chwili czekaliśmy na decyzję, jednak ostatecznie termin kwietniowy został na terenie powiatu lubińskiego utrzymany.
W ubiegłym roku pandemia sprawiła, że kwalifikację przerwano po dwóch tygodniach i z terenu gminy Lubin nikt z wezwanych osób nie miał możliwości stanąć przed Powiatowa Komisją Lekarską. Dlatego w tym roku wezwane zostaną dwa pełne roczniki 2002 i 2001, a także roczniki starsze, które z różnych przyczyn nie mogły się stawić na kwalifikacje w latach ubiegłych, chodzi o osoby urodzone w latach 1997-2000.
Do kwalifikacji wojskowej w 2021 r. zostaną wezwani:
- mężczyźni urodzeni w 2002 r.,
- mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- osoby urodzone w latach 2000–2001, które wcześniej zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia,
- kobiety urodzone w latach 1997-2002 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, a także kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- mogą być wezwane również osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.
Osoby, które zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
- posiadaną dokumentację medyczną,
- aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy),
Natomiast ci, którzy do kwalifikacji podchodzą po raz kolejny, powinni dodatkowo zabrać ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą zmian w stanie ich zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 (lub 24) miesięcy oraz książeczkę wojskową.
Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa, za niestawienie się grozi kara grzywny lub doprowadzenie przez policję.
Szczegółowe zasady kwalifikacji wojskowej przeprowadzanej w 2021 r. znajdują się w rozporządzeniu MSWiA i MON.