Przed egzaminem ósmoklasistów139 uczniów z pięciu gminnych szkół podstawowych rozpoczęło dziś trzydniowy cykl egzaminacyjny, oceniający ich ośmioletnia edukację. To dla tych uczniów pierwszy tak poważny egzamin i ma bardzo duży wpływ na dostanie się do wymarzonej szkoły średniej.

Egzamin ósmoklasisty musi przejść każdy uczeń kończący szkołę podstawową. Jest obowiązkowy, ale nie można go nie zaliczyć, bowiem nie ma wymaganej minimalnej liczby punktów. Osiągnięte wyniki są jednak ważne dla uczniów, którzy chcą się dostać do bardziej obleganych szkół średnich, mają bowiem wpływ na wyniki rekrutacji.

Dziś młodzież pisała egzamin z języka polskiego, jutro będzie matematyka, pojutrze język angielski. Tuż przed wejściem na salę egzaminacyjną odwiedziliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych. Trzeba przyznać, że wszyscy byli zdenerwowani przed wejściem na salę.

– Denerwuję się, mam wrażenie jakby to moje dziecko zdawało ten egzamin, a w rzeczywistości było to rok temu,  teraz jestem tu w charakterze wychowawcy. Stresuję się dodatkowo bo uczyłam moją klasę języka polskiego, ale wiem, że są dobrze przygotowani – mówiła Annna Kuc, polonistka ze Szklar Górnych. Udzielając uczniom ostatnich wskazówek przed wejściem na salę  apelowała – Nie spieszcie się, czytajcie dokładnie polecenia. Potem na spokojnie raz jeszcze przeanalizujcie swoje odpowiedzi.

Przed egzaminem ósmoklasistówJednak nawet najlepiej przygotowani uczniowie przyznawali, że bardzo się denerwują.

– Boję się, to jest bardzo stresujące, nie wiemy jaka będzie lektura. Przeczytałam wszystkie dwa razy, ale i tak jest stres – mówiła Zuzia Mieltińska, która wybiera się do II Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie, a w przyszłości myśli o zawodzie prawniczki, lub pracy związanej ze znajomością języków.

– Boję się też i myślę, że umiem tak na 70% – odpowiedziała pytana o stres Klaudia Różanska, która także wybiera się do II LO i myśli w przyszłości o zawodzie kosmetyczki.

– Proszę żebyście się wyciszyli i  skupili. Znam was i głęboko wierzę, że lata waszej pracy zaowocują teraz dobrymi wynikami. Uśmiechnijmy się do siebie, przekażmy pozytywną energię i bez pośpiechu, spokojnie piszcie ten egzamin – mówiła do uczniów  tuż przed rozdaniem arkuszy egzaminacyjnych Elżbieta Piasny, dyrektor szkoły w Szklarach Górnych.

We wszystkich gminnych szkołach do egzaminu przystąpiło dziś 139 uczniów, wśród nich są także młodzi Ukraińcy, dla których przygotowano Przed egzaminem ósmoklasistówoddzielne sale i arkusze. Mają także wsparcie nauczyciela, który pomaga przetłumaczyć dokładnie polecenia oraz słownik.

– Wszystkim ósmoklasistom życzę przysłowiowego połamania piór, spokoju i wiary w to, że wyniki egzaminów pomogą wam realizować życiowe marzenia! Jestem głęboko przekonany, że jesteście bardzo dobrze przygotowani do tych egzaminów. Trzymam za was kciuki – mówi Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.

Egzamin wiąże się z koniecznością przestrzegania wielu procedur. Uczniowie mogą mieć ze sobą wyłącznie legitymację szkolną, długopisy i butelkę wody. Przed wejściem na salę losują miejsca, nie dotyczy to tylko uczniów ze stwierdzoną dysleksją, dla których miejsca wskazane są wcześniej. Pozostałe zajęcia szkolne są w tych dniach odwołane, działają jednak szkolne świetlice.

Więcej zdjęć ze szkół w Krzeczynie Wielkim i Szklarach Górnych na: facebookowym profilu gminy Lubin.