Odpady komunalne z papieru na terenie gminy zbierane są w systemie workowym (budynki jednorodzinne) i pojemnikowym (budynki wielorodzinne). Właściciele nieruchomości mogą się również sami wyposażyć w oznakowane pojemniki do zbiórki papieru (wymagany kolor niebieski), lecz nie zwalnia to z obowiązku gromadzenia odpadów workach i umieszczania ich w zakupionych przez siebie pojemnikach.
W celu prawidłowej segregacji papieru przypominamy, że do worka niebieskiego na papier wrzucamy tylko czysty papier, który nie jest zabrudzony czy zatłuszczony. W ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina zapewnia:
- worki do zbiórki papieru (bez limitu, ile oddajesz tyle dostajesz)
- odbiór, każdej ilości zapełnionych worków z papierem i zagospodarowanie tych odpadów
- przyjmowanie odpadów z papieru na PSZOK Oborai Siedlce, 6 dni w tygodniu
Uwaga! Odpady zgromadzone luzem nie zostaną odebrane.
Duże kartony należy odwieźć do PSZOK lub zgnieść i włożyć do niebieskiego worka. Do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przyjmowane są tylko zgniecione lub pocięte odpady z tektury i papieru. Kartony po sprzęcie RTV i AGD należy opróżnić z innego typu odpadów zabezpieczających urządzenia tj. styropian czy folia. Nie stosowanie się do ww. zasad będzie skutkowało brakiem możliwości oddania odpadów w PSZOK.
Przypominamy!
- odbiór odpadów w godzinach od 6:00-22:00
- worki/pojemniki na odpady z papieru należy wystawiać poza nieruchomość przed godziną 6:00
- harmonogram odbioru jest dostęny na stronie intenretowej ug.lubin.pl
Papier w liczbach
- mieszkańcy gminy w 2023r. zebrali 250,84 mg papieru
- przekazali do PSZOK 1,64 mg papieru
- na 1 mieszkańca odebrano i zebrano 16,7 kg/rok papieru
Dla porównania w roku 2015 odebrano i zebrano na 1 mieszkańca 4,8 kg/rok papieru, w roku 2019 – 9,9 kg/rok/1 mieszkańca.
Kilka ciekawostek:
Papierowe kubki po napojach wyrzucamy do odpadów zmieszanych! Aby kubki można było napełnić napojem i bez obaw korzystać, pokrywane są polietylenem i to sprawia, że absolutnie nie powinny trafić do papieru.
Kartony po mleku i napojach wyrzucamy do żółtego pojemnika na tworzywo sztuczne i drobny metal. Myląca może być nazwa, gdyż takie opakowanie określamy jako karton, co może sugerować, że powinno trafić do niebieskiego kontenera. Pomimo, że opakowania wykonane są głównie z tektury (w około 75%), należą do opakowań wielomateriałowych. Ich wewnętrzna powłoka zapewniająca szczelność opakowania jest wykonana z polietylenu i aluminium. Cały kartonik łącznie z nakrętką nadaje się jednak do ponownego przetworzenia.
Dobra rada
Przed wrzuceniem do niebieskiego worka dokumentów z wrażliwymi danymi – czy to prywatnymi służbowymi czy zdrowotnymi, które zawierają w sobie mnóstwo poufnych i osobistych informacji, pamiętajmy, że należy je dokładnie zniszczyć a najlepiej skorzystać z niszczarki do dokumentów.