Spartakiada Seniorów.Po dwuletniej, spowodowanej pandemią przerwie w Gorzycy znów mogła odbyć się Spartakiada Seniorów Gminy Lubin.  Rywalizacja przebiegała w sportowej i rodzinnej atmosferze, nikogo nie trzeba było namawiać do udziału w poszczególnych konkurencjach. A trochę się zadziało: turnieje, konkurencje z przymrużeniem oka, występy oraz konkurs na najciekawsze nakrycie głowy.

Tradycją tych spotkań są widowiskowe konkurencje sportowe przeprowadzane przez Jana Hawrysza, mieszkańca Gorzycy, które rozbawiły nie tylko uczestników  ale całą widownię. Można było wziąć udział w rzucie wałkiem czy wieloboju gumowym butem.
Nowością tegorocznych zmagań był turniej w bulle. Kilkudziesięciu mieszkańców stoczyło pojedynki indywidualne i grupowe. Rozgrywki były emocjonujące, wielu odkryło w sobie talent do uprawiania tej dyscypliny.

– Świetna gra , w poniedziałek jadę kupić bulle i będę grać rodzinnie w ogródku – mówi zachwycona uczestniczka, która po raz pierwszy miała okazję zapoznać się z tradycyjną francuską grą towarzyską.

Po raz pierwszy spartakiadzie towarzyszył turniej szachowy. Kilkunastu zawodników toczyło pojedynki szachowe. Gościnnie zagrał wójt gminy Lubin Tadeusz Kielan.

Spotkania w Gorzycy wybiegają poza sportowe szranki. Zawodom towarzyszą występy artystyczne. Tym razem scena należała do Osieczanek i Zespołu Folklorystycznego Lubin. Barwne i widowiskowe grupy zaprezentowały nie tylko wysoki poziom, ale pokazały jak się bawić.

Artystycznym akcentem tegorocznej spartakiady był również  konkurs na oryginalne nakrycie głowy. Konkurencja na najciekawsze nakrycie głowy zaskoczyła wszystkich. Podziwialiśmy przepiękne kreacje, ciekawe interpretacje i inspiracje.  Było nawiązanie do historii, kina, literatury czy natury. Nie zabrakło również własnej inwencji twórczej, a w większości nakrycie głowy dopełniał kostium i aktorska prezentacja. W zabawie wzięło udział 23 uczestników. Jury po burzliwych naradach postanowiło nagrodzić wszystkich autorów barwnych nakryć głowy.

Impreza odbywa się dzięki zaangażowaniu sołtysa, rady sołeckiej oraz mieszkańców  Gorzycy.

– Cieszę się, że znów możemy gościć w Gorzycy tylu seniorów. Wszyscy udowadniają ,że chęć  konfrontacji nie zniknęła – mówi gospodarz spartakiady, sołtys i radny Jan Olejnik.  – To okazja do spotkania, wspólnej zabawy i integracji – dodaje.

W organizację Spartakiady zaangażowała się również Rada Senioralna Gminy Lubin.

– Spartakiada to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim możliwość spotkania się, wymiany informacji, dokształcenia i zdobycia nowych kompetencji. Podczas tegorocznej spartakiady rozdaliśmy ankiety. Zebraliśmy kilkadziesiąt arkuszy, które pomogą nam w zdiagnozowaniu potrzeb i oczekiwań naszych mieszkańców w wieku 50 + – mówi Janina Mucha, przewodnicząca Rady Senioralnej Gminy Lubin.

Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury Gminy Lubin.

Rzut wałkiem

I miejsce – Elżbieta Kosturek

II miejsce – Janina Dziedzic

III miejsce – Elżbieta Zamecka

Wielobój butem gumowym

I miejsce – Wiesław Stachowiak

II miejsce – Tadeusz Gimel

III miejsce – Edward Starzyk

Rzut lotką

I miejsce – Krystyna Krysia Kirsz

II miejsce – Tomasz Fedyna

III miejsce – Wiesław Stachowiak

Turniej Szachowy:

I miejsce – Zbigniew Jach

II miejsce – Zbigniew Barankiewicz

III miejsce Jacek Wojtowicz

Wyniki turnieju w bulle:

I miejsce – Joanna Zieniewicz i Waldemar Woelke

II miejsce – Wanda Paździerz i Irena Banaszkiewicz

III miejsce – Paweł Kotulski i Mirosław Kotulski

Konkurs na oryginalne nakrycie głowy:

Nagrodzeni:

Wanda Paździerz, Irena Banaszkiewicz, Maria Galuba, Cecylia Szwedo, Jolanta Bartosiewicz

Wanda Bielawska, Halina Chrąchol, Lilia Iskierska, Zbigniew Kądziołka, Irena Kądziołka

Danuta Kumor, Teresa Jarosławska, Barbara Woelke, Maria Pacholska, Alina Olejnik,

Renata Lelo, Gabryela Razowska, Janina Dziedzic, Małgorzata Wdowiak, Tadeusz Gimel

Leokadia Gimel, Alicja Maćkowiak, Helena Barszczyszyn.