Anioły kultury gminy LubinTo najważniejsze wyróżnienie przyznawane naszym lokalnym twórcom, którzy wykazują się talentem i pasją w kategoriach: muzyka, śpiew i taniec, literatura i film, malarstwo i rzeźba, rękodzieło oraz animator kultury. Od 2016 roku dzięki temu plebiscytowi wyróżniono prawie 30 osób, których twórczość nie była powszechnie znana.

„Kultura jest dobra na wszystko..” taką parafrazą słów piosenki Jeremiego Przybory, brzmiących szczególnie w czasach pandemii, powitano zebranych na świetlicy w Oborze. Tam tradycyjnie zorganizowano uroczystości, będące  uwieńczeniem V jubileuszowej edycji Dni Kultury Gminnej.

Ta najważniejsza w gminie nagroda w dziedzinie kultury i sztuki pozwala na uhonorowanie osób oraz grup artystycznych za wybitne osiągnięcia i dorobek artystyczny. W tym roku zgłoszono  9 nominacji w czterech kategoriach.

– Już sama nominacja to wyróżnienie i docenienie twórczości a przede wszystkim szansa dotarcia do działalności artystycznej, która powstaje często w zaciszu domowym – mówi Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin, dodając: – Wrażliwość i piękno przyczyniają się do podnoszenia jakości życia i odbierania świata różnymi zmysłami. Udało nam się  przyczynić do odkrycia wielu talentów oraz zainspirować mnóstwo osób do podjęcia działań artystycznych. Fantastyczne jest jednak to, że ciągle odkrywamy kolejne osobowości i pasje.

Przepiękne statuetki, które trafiły do rąk zwycięzców stworzyła Mirosława Skalska, laureatka Anioła Kultury w dziedzinie malarstwo, rzeźba w 2019 roku, członkini tegorocznej Rady artystycznej. Osiągnięcia laureatów publikujemy poniżej.

W kategorii muzyka, śpiew i taniec nominowano w tym roku Polę Mierzwę oraz zespół Rozśpiewane Pastuszki z Gogołowic. Decyzją jury tytułem Anioła kultury nagrodzono obie nominacje.

W kategorii malarstwo, rzeźba nominowano Klaudię Jędrak z Pieszkowa i Andrzeja Paryłę z Krzeczyna Małego.  Tytuł Anioła kultury otrzymała Klaudia Jędrak.

W kategorii rękodzieło nominowano Elżbietę Wojs i Joannę Lichwę, decyzją Rady artystycznej zwyciężyła Elżbieta Wojs.

W kategorii animator kultury nominacje uzyskali: Marek Klisowski z Gogołowic oraz Lucyna Franczak ze Składowic. Zwycięzcą została Lucyna Franczak.

Rada artystyczna zdecydowała także o przyznaniu nagrody specjalnej Magdalenie Sieradzkiej, której różnorodność działań  twórczych łączy co najmniej trzy kategorie konkursowe.

W skład rady wchodzili: przewodniczącą –Barbara Tórz, kierownik referatu Urzędu Gminy, pełniąca nadzór nad  oświatą, kulturą i sportem, Mirosława Skalska –artystka oraz Wojciech Banach- muzyk, dyrygent prowadzący gminny chór Via Musica.

Anioły kultury gminy LubinTo jak wspaniale rozwija się kultura w naszej gminie, jak utalentowanych mamy mieszkańców, którzy mogą realizować swoje pasje,  także zostało zauważone i docenione. Tadeuszowi Kielanowi, wójtowi gminy Lubin została nadana odznaka  „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego za wkład w działania na rzecz kultury w gminie Lubin i dbałość o zachowanie dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji wójta nagrodzono symbolicznym aniołem.

– Ta odznaka to wyróżnienie i nagroda dla całej społeczności gminy Lubin. My tylko stwarzamy warunki do tej działalności, ale bardzo się cieszę, że w Warszawie nas zauważono. Już kilka lat temu mówiłem i dziś z przekonaniem to podtrzymuje, że jesteśmy najbardziej roztańczoną rozśpiewaną i uzdolnioną artystycznie społecznością w całej Polsce – mówił z dumą wójt Tadeusz Kielan.

Gratulujemy laureatom i zachęcamy wszystkich do zgłaszania kandydatur do kolejnych edycji! Gościem specjalnym gali był Zbigniew Zamachowski,  wybitny aktor i mistrz piosenki aktorskiej.

 

Osiągnięcia  nominowanych i laureatów tegorocznej edycji Aniołów kultury gminy Lubin.

Pola Mierzwa

Mieszkanka Goli, jest uczennicą II Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie. Poza wysokimi wynikami w nauce, jakie osiąga w szkole, odnosi również liczne sukcesy na arenie międzynarodowej w tańcu towarzyskim. Taniec jest jej wielką pasją od najmłodszych lat. Trenuje tę dyscyplinę sportu od 7 roku życia, reprezentując nasz region na wielu imprezach ogólnopolskich i światowych. Zamiłowanie do tej dziedziny najprawdopodobniej odziedziczyła po swoich przodkach. Jej pradziadek był znanym instruktorem tańca towarzyskiego, następnie dziadek i tato z ogromnym powodzeniem prowadzili swoje szkoły tańca. Pola jest V-ce Mistrzynią Polski w tańcach standardowych, finalistką Mistrzostw Europy Północnej, laureatką Turnieju światowej federacji WDSF w Łodzi. Na swoim koncie ma również wiele podium na międzynarodowej arenie. Aktualnie znajduje się w TOP 30 światowego rankingu WDSF.

Rozśpiewane Pastuszki z Gogołowic

Ten amatorski zespół powstał w 2017 roku w Gogołowicach i rozwija się w niesamowitym tempie, o czym świadczy liczba imprez, na których występują. Założycielem i inicjatorem stworzenia w Gogołowicach dziecięcego zespołu był Marek Klisowski. Sięgają do folkloru, muzyki korzeni, rozrywkowej a nawet poważnej. Swoją grą, dynamiką, ruchem scenicznym i dobranym repertuarem potrafią dotrzeć do każdej publiczności. Ich debiutem był występ z kolędami i pastorałkami w kościele Gogołowicach. Z czasem bez Pastuszków nie odbyły się żadne imprezy artystyczne nie tylko w ich rodzimych Gogołowicach ale również w całej gminie. Koncertowali również poza jej granicami,  stając się jej artystycznym ambasadorem. Wystąpili m.in. podczas I Spotkania Ekumenicznego w kościele w Chróstniku, w Prochowickim Ośrodku Kultury i Sportu czy w Galerii  Cuprum.. Pastuszki to nie tylko grupa utalentowanych młodych ludzi, to animatorzy kultury, którzy poświęcają każdy wolny czas na doskonalenie swojej pasji i realizację marzeń.

Andrzej Paryła

Od 17 lat jest mieszkańcem Krzeczyna Małego. Z wykształcenia jest tokarzem, natomiast zawodowo pracował w górnictwie. Jednak to praca w drewnie stanowi od zawsze jego główne zajęcie. Swoją pasję odziedziczył po ojcu, sam mówi, że jego dzieciństwo upłynęło „między wiórami z drewna”, które wytwarzał jego ojciec. Wszystkie prace robione są z odpadów, głównie drzew liściastych takich jak: dąb, jesion, olcha, klon, które pozyskuje z okolicznych lasów. Zajmuje się wykorzystaniem form użytkowych w drewnie. Początkowo wyroby wykorzystywane były na własne potrzeby np. dodatki do prezentów dla rodziny i przyjaciół. Wśród wytworzonych rzeczy są misy, talerze, na owoce, kielichy, dzbanki, świeczniki, stoliki, deski kuchenne. Inspiracje czerpie głównie z natury. Pan Andrzej ostatnio zaczął eksperymentować z połączeniem drewna z żywicą. Tą metodą stworzył blat z wyrzeźbioną nogą. W każdym kawałku drewna, głównie odpadowym, widzi jakieś „dzieło”.

Klaudia Jędrak

Mieszkanka Pieszkowa to twardo stąpająca po ziemi osiemnastolatka z talentem artystycznym. Odkryła go już w szkole podstawowej, kiedy to jej prace plastyczne zaczęły być wyróżniane w rozmaitych konkursach. Swój potencjał twórczy rozwija w różnych technikach. Jej prace mimo młodego wieku charakteryzują się dojrzałością i świadomym czerpaniem z kierunków malarstwa, zachowuje przy tym własny, oryginalny styl.  Klaudia rozważała niedawno wybór ponadgimnazjalnej szkoły artystycznej, jednak zdecydowała, że malarstwo i rysunek pozostaną ostatecznie w sferze hobby. Jest laureatką wielu konkursów plastycznych, m.in. I nagroda w konkursie na Kartkę Bożonarodzeniową oraz I nagroda za stworzenie Anioła w konkursach organizowanych przez OKGL. Ponadto otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Portret Józefa Hallera”.

Elżbieta Wojs

Jest mieszkanką wsi Obora. Jej pasją jest rękodzieło, które rozpoczęła od tworzenia kwiatów z bibuły, jako tradycja rodzinna przekazana od dziadków. Swoją wiedzą dzieliła się podczas spotkań Koła Gospodyń. Z czasem bibułę zastąpiła tkaninami. Szycie dla dużych i małych sprawia jej ogromną radość. Postacie przytulanek, grzechotek, lalek, aniołów i innych tkaninowych wyrobów zachwyca niejedno oko. Prace tworzone są z niezwykłą precyzją i dbałością o każdy szczegół. Wyczarowuje z materiału przepiękne caceńka, które wyróżnia oryginalność i pomysłowość. Często są to nie tylko formy użytkowe ale również ozdoby i bibeloty. Swoją wiedzę i umiejętności dzieli z innymi, szczególnie z dziećmi prowadząc warsztaty szycia maskotek. Prace pani Elżbiety można podziwiać podczas organizowanych w regionie kiermaszy.

Jolanta Lichwa

Jest mieszkanką Pieszkowa. Swój talent do szydełkowania odkryła przypadkiem. Do pierwszych prób namówiła ją sąsiadka, która pokazała jak dziergać najprostszym wzorem. Zaczynała od małych serwetek, z czasem zaczęły powstawać większe formy. Potem podziałała wyobraźnia i artystyczny zmysł i tak zaczęła się przygoda pani Joli z przestrzennymi maskotkami robionymi na szydełku. Zaczęły powstawać z biegiem czasu co rusz to nowe formy maskotek – renifery, bałwany, owieczki, misie a potem te bardziej użytkowe – obrusy i piękne bieżniki. Wszystkie robótki wychodzące spod ręki pani Joli są niezwykle profesjonalne i widać w nich dwie ważne cechy charakteru: cierpliwość i dokładność, a to w rękodzielnictwie jest bardzo ważne.

Marek Klisowski

Od 10 lat współpracuje ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Wsi Gogołowice, jest założycielem grupy Rozśpiewane Pastuszki z Gogołowic i aktywnym mieszkańcem wsi. Przygotowuje oprawę muzyczną do wszystkich wydarzeń i uroczystości na terenie Gogołowic i okolic. Prowadzi autorskie warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży. Dzięki jego inicjatywie i zaangażowaniu w 2017 roku powstał zespół dziecięcy, który uczestniczy w wielu wydarzeniach kulturalnych w gminie Lubin i poza jej granicami. Urwisy, bo tak ich nazywa pan Marek to grupa młodych utalentowanych młodych ludzi, która wychodzi poza ramy zespołu muzycznego. Przygotowywane przez Pastuszków tradycje kolędowania, dziś coraz bardziej zanikające, są wizytówką Gogołowic. Pan Marek angażuje się w wiele wydarzeń i spraw dotyczących nie tylko swojej miejscowości. Swoimi działaniami daje przykład innym, przyciągając aktywnych mieszkańców do wspólnych działań na rzecz lokalnej społeczności.

Lucyna Franczak

Aktywna mieszkanka Składowic dzięki swojej charyzmatycznej osobowości potrafi zjednoczyć mieszkańców do podejmowania różnych działań służących wszystkim. Jest inicjatorką wielu społecznych akcji na rzecz środowiska organizując  imprezy kulturalne na terenie wsi (Kolędowanie, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka, bale dla dzieci i dorosłych, Dożynki, Święto Niepodległości). Dba o wizerunek wsi pozyskując i pielęgnując rośliny. Jest inicjatorką powstania wizytówki wsi – darczyńcą głazów i tablic upamiętniających 100 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę, 80-tą rocznicę Najazdu Niemiec Hitlerowskich na Polskę, 30-tą rocznicę Solidarności. Przyczyniła się do wykonania muralu przedstawiającego życie w Folwarku J. Jonstona, co bardzo rozsławiło wieś i poszerzyło wiedzę historyczną. Zainicjowała również wykonanie serca na nakrętki, których zbiór wspomaga hospicjum we Wrocławiu. Pani Lucyna od 11 lat jest członkinią zespołu Lejdis, który jest bardzo zaangażowany w życie wsi i gminy.

Magdalena Sieradzka

Jest młodą mieszkanką Raszówki, z bardzo dużym potencjałem twórczym w dziedzinach plastycznych, a zwłaszcza w ginących obecnie technikach rękodzielniczych. Z ogromną pasją, cierpliwością, wyczuciem i dokładnością tworzy piękne, oryginalne przedmioty łączące różne techniki takie jak: szycie, szydełkowanie, dzierganie na drutach, ceramika, malarstwo, rysunek, tkactwo, makrama shibori, batik, haft. Ponadto jej pasją jest realizacja małych form filmowych. Magda brała udział w warsztatach filmu animowanego LAF WFA w Legnicy, i stworzyła filmy z własnoręcznie wykonaną scenografią. Zdobyła nagrody przyznane przez Legnicką Akademię Filmową.