Zmienne warunki pogodowe, częste opady deszczu, śniegu, przymrozki oraz skoki temperatur powodują, że na drogach jest ślisko. W takich warunkach łatwo o wypadek. Pamiętajmy więc o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Opady deszczu i śniegu, które towarzyszą nam w ciągu ostatnich dni, utrudniają prowadzenie samochodu. Na drogach jest ślisko, zwłaszcza na zakrętach. Należy wziąć pod uwagę, że nawierzchnia jezdni w godzinach wieczorowo-nocnych i nad ranem może być pokryta lodem.

Wraz ze zmianą pogody, na drogach jest coraz bardziej niebezpiecznie, nie tylko dla kierujących pojazdami, ale również dla pieszych. Jest to czas, kiedy prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych wzrasta kilkakrotnie.

– Pogarszające się warunki drogowe, czyli mgła, opady deszczu, czy śniegu, śliska nawierzchnia i niska temperatura, znacznie wydłużają drogę hamowania, co przy dużym natężeniu ruchu wpływa negatywnie na bezpieczeństwo użytkowników dróg. Należy więc zwiększyć odstęp od poprzedzającego pojazdu. Pamiętajmy, aby stosować zasadę ograniczonego zaufania względem pieszych i innych kierowców – mówi asp. szt. Sylwia Serafin oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Policjanci przypominają, aby zwrócić szczególną uwagę na pieszych, którzy w tym okresie są mniej widoczni. Przypomnijmy, że podczas takiej aury warunki drogowe przemawiają za powszechnym, bezwzględnym używaniem elementów odblaskowych nie tylko poza terenem zabudowanym i niezależnie od wieku.

Pamiętajmy, aby przed wyjazdem swoim samochodem zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Czasem wystarczy poświęcić tylko kilka minut, by właściwie przygotować auto do podróży i zapewnić sobie tym samym komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, a nawet uniknąć tragedii na drodze.