Paucis Verbis to łacińska sentencja oznaczająca „w kilku słowach”. Stworzona przez Paucis Verbis multimedialna prezentacja ma na celu popularyzację kultury i ukazanie wyjątkowego charakteru zabytków znajdujących się w naszym regionie.

Pierwszym z wybranych zabytków jest Kościół pw. św. Piotra i Pawła w Szklarach Górnych. Na pierwszy rzut oka, z zewnątrz, świątynia nie wyróżnia się niczym szczególnym spośród innych gotyckich kościołów rozsianych na terenie Dolnego Śląska. Dopiero wnętrze świątyni ukazuje jej prawdziwe piękno. Bogactwo architektoniczne to aż 111 przedmiotów z okresu renesansu, baroku i rokoka podlegające ochronie ze względu na wybitne wartości artystyczne i historyczne stanowiące cenny wkład do dziedzictwa kultury regionu.

Na szczególną uwagę zasługuje 18 nagrobków renesansowych autorstwa Jakuba Salzmanna i Andrzeja Schrama zgromadzonych w prezbiterium. Warte uwagi są również barokowy ołtarz główny z 1720 r., gotycka Madonna z Dzieciątkiem z 1500 r. oraz dzwon spiżowy z 1516 r.

Zapraszamy na niezwykły spacer z historią po miejscu dobrze znanym, które potrafi zachwycić i z pewnością zasługuje na uwagę.

Paucis Verbis - logo

Paucis Verbis – wyjątkowe spacery po kartach historii!