Czerwona tabliczka z napisem SołtysWybory sołtysów i rad sołeckich, to od zawsze w gminie Lubin swoisty maraton, bowiem wymaga zorganizowania aż 31 zebrań. Tym razem jednak zimowe ferie w szkołach dały odetchnąć urzędnikom organizującym wybory, a ostatnie siedem zebrań było potwierdzeniem, że mieszkańcy najczęściej głosują na dotychczasowych gospodarzy wsi.

Na całkowitą liczbę 31 sołtysów mieszkańcy tylko w dziewięciu przypadkach dokonali zmian kadrowych na czele sołectw. Wśród nich większość – bo pięć osób stanowią kobiety. W większości zebrań do wyborów startowała jedna lub tylko dwie osoby, jedynie w Miłoradzicach głosy rozłożone były na trzech kandydatów i wygrała dotychczasowa sołtys.

Liczba osób obecnych na zebraniach to 1959, co stanowi ponad 12% mieszkańców gminy Lubin. Najwyższa frekwencja, bo aż 71,43% była w Raszowej Małej, na zebranie przyszło tam 35 osób spośród 49 uprawnionych do głosowania. Najwięcej oddanych głosów było w Szklarach Górnych – do urn wrzucono ich aż 185. Niewiele mniej, bo 169 osób głosowało w Raszówce, trzecie miejsce ze 147 głosami przypadło Krzeczynowi Wielkiemu. Najniższa frekwencja – poniżej 5% uprawnionych do głosowania była w Niemstowie i Osieku.

Nowo wybrani Sołtysi w gminie Lubin

W tej kadencji wśród sołtysów dominują panie, choć przewaga jest niewielka – 16 kobiet i 15 mężczyzn. Warto dodać, że w minionej kadencji było odwrotnie. Proporcje w skali kraju, przynajmniej w minionej kadencji, również pokazywały, że najczęściej sołtysami są mężczyźni, którzy stanowili 60%. Dodajmy, że w całym kraju jest 40 447 sołtysów i sołtysek.

Wracając do naszej gminy warto dodać, że najmłodszego sołtysa ma wieś Obora, a najmłodszą sołtyskę Zimna Woda. Średnia wieku naszych sołtysów to w poprzedniej kadencji 49,77 lat, w obecnej 51,19.