Jak wynika z oficjalnych danych – rocznie przestępcy dzięki różnego rodzaju oszustwom wyciągają z kont bankowych seniorów ponad 100 milionów złotych. Dlatego edukacja osób starszych w obszarze bezpieczeństwa jest tak potrzebna. Głos Seniora prezentuje najnowszy spot ogólnopolskiej kampanii społecznej Stop Manipulacji – nie daj się oszukać z udziałem Honorowej Ambasadorki Głosu Seniora – DJ Wiki, Wirginii Szmyt – najstarszej didżejki w Europie!

Ciągle powstają nowe techniki manipulacyjne.  Tylko w przeciągu dwóch lat oszuści wymyślili ponad 50 różnych modyfikacji technik manipulacyjnych i oszustw. Informacje na ten temat spływają z całej Polski.

Na oszustwa najczęściej narażeni są seniorzy mieszkający samotnie, bez rodziny, którzy dają się zwieść różnorodnym i coraz to nowszym metodom naciągania i manipulacji.

Przeciwdziała temu Stowarzyszenie MANKO – od 10 lat wydawca Magazynu Ogólnopolski Głos Seniora oraz organizator Programu Ogólnopolska Karta Seniora – Gmina Przyjazna Seniorom, Międzynarodowych Senioraliów w Krakowie, a także od 5 lat kampanii „Stop manipulacji, nie daj się oszukać”.

W związku z licznymi, powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami stają się starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych, Głos Seniora uświadamia oraz  apeluje o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z potencjalnymi oszustami.

W ramach kampanii Głos Seniora przestrzega seniorów, przed manipulacją i demaskuje najnowsze techniki oszustw. W tym roku została zainaugurowana już V edycja kampanii „BEZPIECZNY SENIOR – STOP MANIPULACJI, NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ”, prowadzona we współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej. Ponadto w kampanię zaangażowane są także miasta partnerskie zrzeszone w Programie Gmina Przyjazna Seniorom, prawnicy czy Urząd Komunikacji Elektronicznej.