Laureaci konkursu, Tomasz Noga oraz Sylwia Konefał-ŁuczakSylwia Konefał-Łuczak, druhna z OSP Niemstów oraz druh Tomasz Noga, wiceprezes-naczelnik OSP Niemstów dołączyli do grona laureatów konkursu Strażak Roku Gminy Lubin. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się przed gminnymi zawodami sportowo-pożarniczymi.

Kandydatów do tego zaszczytnego tytułu zgłaszają przedstawiciele gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Przypomnijmy, że jest ich dziewięć, są bardzo dobrze wyposażone, wszystkie dysponują samochodami i zrzeszają ponad 200 strażaków-ochotników.

Specjalna komisja konkursowa, składająca się z pięciu osób, której przewodniczył Eryk Górski, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie, wyłoniła spośród zgłoszonych kandydatów laureatkę i laureata.

Uznano, że w roku 2022  na miano Strażaka Roku Gminy Lubin zasługują Sylwia Konefał-Łuczak oraz Tomasz Noga. Nagrody, na które oprócz tytułu, statuetki i dyplomu składa się także bon finansowy, wręczał Tadeusz Kielan – wójt gminy Lubin oraz Krzysztof Kubów – poseł oraz minister w kancelarii premiera. Tadeusz Kielan, Krzysztof Kubów, Eryk Górski, Jan Noga, Sylwia Konefał-Łuczak oraz pozostali

Sylwia Konefał-Łuczak do OSP Niemstów wstąpiła w 2021 roku. W uzasadnieniu wniosku napisano:

Podczas działań ratowniczo-gaśniczych wyróżnia się ponadprzeciętnymi umiejętnościami i wielkim zaangażowaniem w przydzielone jej zadania w zastępie. Jest opanowana, a zarazem zdecydowana, co sprawia, że można na niej polegać w trakcie działań ratunkowych. Zawsze uczestniczy w pracach społecznych na rzecz jednostki OSP Niemstów oraz lokalnej społeczności.

Tomasz Noga wstąpił do OSP w Niemstowie w 2001 roku, jest wiceprezesem jednostki oraz  naczelnikiem jednostki operacyjno-technicznej, ponadto pełni funkcję wiceprezesa zarządu oddziału gminnego ZOSP RP w Lubinie, zawodowo związany z Jednostką Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM. We wniosku możemy przeczytać:

Posiada wszelkie cechy dobrego dowódcy, w 2019 r. zorganizował młodzieżową drużynę pożarniczą w OSP Niemstów, dla której organizuje zajęcia szkoleniowe i przygotowuje ją do zawodów sportowo-pożarniczych.  Dzięki niemu w 2022 r. jednostka otrzymała dofinansowanie na sprzęt i umundurowanie pożarnicze z funduszu sołeckiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Jako jedyny strażak z naszej jednostki posiada uprawnienia ratownictwa wysokościowego oraz organizuje i prowadzi zajęcia ratownictwa wysokościowego dla strażaków-ochotników OSP Niemstów.

Była to już piąta edycja konkursu Strażak Roku. W 2020 laureatami konkursu była Róża Trafidło z OSP Krzeczyn Wielki oraz Jan Pietruszka z OSP w Czerńcu, 2019 ten tytuł przyznano Monice Siwak z OSP w Raszówce i Łukaszowi Kurkowi z OSP w Księginicach, w 2018 otrzymała go Natalia Cyrkot z Zimnej Wody i  Roman Kosacz z OSP Szklary Górne,  w 2017 pierwszą laureatką została Irena Dworak z OSP Księginice oraz pierwszym laureatem Krzysztof Pokój z Zimnej Wody. Gratulujemy wszystkim!

Więcej zdjęć na: facebookowym profilu gminy Lubin.