20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, który jest świetną okazją, aby przypomnieć o tych niezwykle ważnych stworzeniach, docenić je, a także zadbać o ich ochronę. W tym roku idziemy o krok dalej i we współpracy z Andrzejem Wawrykiem – pszczelarzem z Raszówki, organizujemy kampanię edukacyjną we wszystkich  gminnych szkołach.

Pszczoły to nasi niezastąpieni zapylacze — bez nich wiele roślin nie byłoby w stanie wydać owoców i nasion, jako że aż 90% zapylaczy w Polsce to pszczoły miodne. Zniknięcie tych pasiastych owadów oznaczałoby nie tylko ubytki w naszych ogrodach, ale także znaczne ograniczenie dostępności ulubionych produktów spożywczych. Owoce, warzywa, a nawet kawa — wszystko to zawdzięczamy pracowitym pszczołom.

infografika-swiat-z-pszczolamiAle nie wszystko jest stracone! Możemy wziąć sprawy w swoje ręce i wesprzeć przetrwanie pszczół. Jak to zrobić? Każdy z nas może wprowadzić kilka prostych zmian w swoim otoczeniu. Możemy stworzyć przyjazne dla pszczół miejsca na balkonie lub w ogrodzie, sadząc rośliny, które przyciągają je swoimi kolorami i zapachami. Dodatkowo warto wyposażyć balkon w owadzie poidełko. Możemy także ograniczyć używanie chemikaliów w ogrodzie, które mogą szkodzić pszczołom.

To także świetny moment, aby docenić lokalne produkty i wesprzeć pszczelarzy, którzy dbają o nasze pszczoły. Wybierając miód od lokalnych pszczelarzy, nie tylko wspieramy ich pracę, ale także cieszymy się smakiem autentycznego, zdrowego produktu.

– Cenimy pszczoły, pszczelarzy i  pasjonatów, dlatego kiedy dowiedzieliśmy się, że Andrzej Wawryk z Raszówki przygotował autorski program edukacyjny o świecie pszczół skierowany do młodych słuchaczy  nawiązaliśmy współpracę i z  jej efektów skorzystają wychowankowie gminnych szkół – mówi Sylwia Rozkosz, rzecznik prasowy gminy Lubin. – W każdej z gminnych szkół zorganizowany zostanie cykl podwójnych zajęć, w czasie których dzieci przeniosą się wyobraźnią w świat pszczół. Program przewiduje zabawę, doświadczenia i nauki wychowawcze ze świata pszczół.

Pierwsze zajęcia organizowane będą już 23 maja w szkole w Raszówce, potem kolejno w Niemstowie, Siedlcach, Szklarach Górnych i Krzeczynie Wielkim.

Każdy z nas może pomóc w ocalaniu pszczół, a to właśnie dzięki tym małym, lecz niesamowicie cennym stworzeniom, nasza planeta jest tak pięknie różnorodna i bogata.