Święto Lipy, Pszczół i Ziół w Gorzelinie Barwnym korowodem , który przeszedł Aleją Lipową przez XVIII -wieczny park zainaugurowano Święto Lipy, Pszczół i Ziół, którego organizatorem było sołectwo Gorzelin i Ośrodek Kultury Gminy Lubin. W programie zadbano o wiele atrakcji dla dzieci, były stoiska z miodem,  ziołami oraz działania proekologiczne promowane przez Nadleśnictwo Legnica.

Korowód otwierała Młodzieżowa Orkiestra Dęta, a szli w nim m.in. wójt gminy Lubin Tadeusz Kielan i radny Sejmiku Dolnośląskiego Marcin Borys.

– Trzeb szanować i to co robi gmina Lubin, co robi wójt Tadeusz Kielan i poszczególne sołectwa na rzecz kultywowania tradycji tych ziem – powiedział radny Marcin Borys, dodając, że był pozytywnie zbudowany frekwencją na święcie.

Święto Lipy, Pszczół i Ziół w Gorzelinie Otwarcia Święta Lipy, Pszczół i Ziół dokonali wójt i sołtys Gorzelina Robert Borzych.

– To święto wpisuje się w DNA gminy Lubin – powiedział wójt. – Jesteśmy samorządem, który podejmuje wiele inicjatyw wspierających pszczelarstwo. Uczestniczymy w programach takich, jak „Z kujawskim pomagamy pszczołom” czy realizowanych przez Fundację „Wrzosowa Kraina”. Również samodzielnie inicjujemy działania, których celem jest ratowanie pszczół i pasiek. Posadziliśmy kilkaset lip, w szkołach prowadzimy edukację ekologiczną w tym kierunku, organizujemy spotkania z pszczelarzami. Jesteśmy otwarci i deklarujemy pomoc na różnych płaszczyznach. Gorzelin jest przykładem, ze w naszej gminie można dbać o przyrodę, pszczoły i nie zapominać o…ziołach.

W programie zadbano o wiele atrakcji dla dzieci: alpaki, dmuchańce, koniki i inne zwierzaki. Były rzecz jasna  stoiska z miodem pszczelim – przebojem miód malinowy , pitnym oraz stoiska zielarskie. Oblegane było stoisko Andrzeja Wawryka, pszczelarza z pobliskiej Raszówki, twórcy programu edukacyjnego o pszczołach promowanego w szkołach gminy Lubin.

Święto Lipy, Pszczół i Ziół w Gorzelinie Nie zabrakło konkurencji sportowych: strzelnica sportowa, rzucanie podkowami, strzelanie z lassa.Odbył się pokazowy trening i  mecz w wykonaniu młodych piłkarzy ręcznych z Legnicy. I nie ma w tym nic sensacyjnego. Trener Zygmunt Woźniczka mieszka w gminie Lubin a radny Jerzy Tadla robi wiele dla popularyzacji sportu w gminie Lubin . Wizyta w Gorzelinie dla młodych sportowców to także relaks przed finałami Mistrzostw Polski w plażowym szczypiorniaku…

Poza liczny atrakcjami tematycznymi, były także warsztaty i zabawy historyczne min. bieg woja, narty Bolesława. Było można przymierzyć rynsztunek woja. Muzycznie imprezę uświetniała Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Gminy Lubin, która jak się okazało ma wielbicieli z Legnicy, którzy odwiedzili Gorzelin aby posłuchać koncertu orkiestry, a także  Leśne Echo oraz Młodzieżowy Zespół Wokalno- Instrumentalny z Gogołowic.

Więcej zdjęć na: facebookowym profilu gminy Lubin.

(źródło:e-legnickie.pl)