Tradycyjny pochód Lisa Majora, ceremonia skoku przez skórę, odznaczenia dla górników – KGHM rozpoczyna dziś główne uroczystości barbórkowe i zaprasza do wspólnego świętowania. Centralne obchody górniczego święta w tym roku odbywają się 1 i 4 grudnia.

Życzenia dla pracowników KGHM

Dzisiaj o godz. 13:30 w CK Muza w Lubinie rozpocznie się uroczysta Akademia wręczania odznaczeń najbardziej zasłużonym pracownikom. Wyróżnieni górnicy odbiorą odznaczenia państwowe, jubileuszowe oraz honorowe szpady górnicze – symbol honoru, wolności i godności górnika. Chwilę przed uroczystością mieszkańcy Lubina będą mogli wysłuchać Orkiestry Górniczej z Zakładów Górniczych Lubin, która wykona kilka utworów przed wejściem do CK Muza, a później uświetni ceremonię odznaczeń.

Po zakończeniu Akademii do Rynku w Lubinie wyruszy pochód Lisa Majora. Widowiskowy przemarsz ulicami miasta zakończy się o godz. 16.00 tradycyjną ceremonią skoku przez skórę, czyli symbolicznym przyjęciem młodych pracowników do braci górniczej.

– Barbórka to czas podziękowań za pracę i zaangażowanie załogi oraz wsparcie okazane przez mieszkańców i sąsiadów Polskiej Miedzi. Górnicze tradycje są bardzo ważne dla KGHM i całej społeczności Zagłębia Miedziowego. Wiele emocji i wzruszeń towarzyszy m.in. ceremonii skoku przez skórę czy pochodowi Lisa Majora, gdy wszyscy mieszkańcy mogą poczuć się częścią górniczej braci. Zapraszam do wspólnego świętowania i dzielenia się tymi pięknymi doświadczeniami – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Dzień zakończą tradycyjne górnicze biesiady. Panowie będą świętować na karczmie, która odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej RCS w Lubinie, panie spotkają się na combrze w ZG Rudna.

Obchody święta - Barbórka

4 grudnia rozpocznie się od tradycyjnych pobudek górniczych. Już od godziny 6 rano górnicze orkiestry zagrają w Lubinie, Polkowicach i Głogowie. O godzinie 9.00 w Sanktuarium Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji górników oraz ich rodzin. Na Nabożeństwo Świętej Boskiej Liturgii w intencji górników i ich rodzin zaprasza również Prawosławny Kapelan Górnictwa – Proboszcz Parafii Prawosławnej Świętej Trójcy w Lubinie – godz. 9.00, ul. 1 Maja 13B w Lubinie.

Następnie, o godzinie 13:00 delegacje złożą kwiaty przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie.

Czapka górnicza - Barbórka