Symultana szachowa na rzecz WOŚP w Krzeczynie WielkimWójt Tadeusz Kielan rozegrał specjalna symultanę, którą zainicjowano po licytacji, w ramach tegorocznego 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Licytację w sprawie pojedynku szachowego z wójtem prowadziła Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim.

Licytację , która prowadzona była na facebook-owym profilu szkoły wygrał Jerzy Tadla – sołtys Krzeczyna Wielkiego i radny gminy Lubin. Po jej zamknięciu, skomentowała ją jedna z mieszkanek która również licytowała, pisząc:

– Gratulacje, przegapiłam, a już trenowałam syna na gambita!

Radny wyszedł z propozycją, by zamiast jednej rozgrywki, przygotować symultanę z udziałem ucznia szkoły, w którego imieniu licytowała mama. I w ten sposób Mateusz Różycki z IV klasy wraz z sołtysem Jerzym Tadlą rzucili wyzwanie wójtowi.

– Cieszę się, że mogłem wesprzeć w tak czynny sposób szczytny cel i że udaje mi się tak skutecznie propagować rozgrywki szachowe – mówił wójt Tadeusz Kielan.

Sołtys miał nadzieję na wygraną, więc nie przystał na zaproponowany przez wójta arcymistrzowski remis i kilka ruchów później przegrał swoją partię. Mateusz przystał na remis, za co odebrał gratulacje.

– Dobrze było, nie było nudno, trenuję gry w szachy z mamą i tatą – mówił później Mateusz Różycki.

– Szachy niesamowicie rozwijają umiejętności taktyczne i uczą radzenia sobie z emocjami. Cieszę się, ze syn doskonali swoje umiejętności i fajnie było zorganizować taką symultanę – mówiła Barbara Różycka.

Warto przypomnieć, że w tegoroczną działalność na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaangażowało się trzydziestu czterech uczniów z klas IV- VIII  szkoły w Krzeczynie Wielkim. Siedemnastu z nich kwestowało z puszkami w dzień finału, pozostali realizowali wiele działań na terenie szkoły w tygodniu poprzedzającym wielki finał.

Były więc słodkie kramiki z ciastami i deserami oraz liczne licytacje. Licytowane były m.in. : piłka  oraz koszula z autografami piłkarzy Zagłębia Lubin, wejściówki do kina, vouchery do salonów kosmetycznych oraz ręcznie wykonane przez wójta gminy Lubin zabawki z drewna.

W efekcie na rzecz WOŚP uzbierano:

• 3 900 zł – działania na terenie Szkoły w Krzeczynie Wielkim ( licytacje, kramiki)
  • 11 464 zł –uczniowie SP Krzeczyn Wieki zebrali do puszek w dniu finału
  • 5352 zł – zbiórka wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych – kwota uzbierana przez e-skarbonkę oraz poprzez kwestę uczniów szkoły w dniu finału