Mat – oficjalne, ogólnopolskie czasopismo Polskiego Związku Szachowego opublikowało w pierwszym tegorocznym numerze informację na temat osiągnięć Tadeusza Kielana w popularyzacji szachów, ale także i innych dyscyplin sportowych. Dzięki temu informacja m.in. na temat uczenia najmłodszych dzieci w gminnych szkołach zasad gry w szachy dociera to bardzo szerokiego grona odbiorców.
Czasopismo Mat zostało założone przez czołowych polskich szachistów: arcymistrza Mateusza Bartla, arcymistrza Grzegorza Gajewskiego i mistrza międzynarodowego Stanisława Zawadzkiego. Ich ambicją było stworzenie „arcymistrzowskiego czasopisma dla każdego”, które będzie jednocześnie informować o najważniejszych wydarzeniach z kraju i ze świata, a także oferować czytelnikom materiały szkoleniowe na najwyższym poziomie.
Do tej pory ukazało się już 111 numerów tego wydawnictwa. W gronie stałych współpracowników znajdują się czołowi polscy zawodnicy i szkoleniowcy. W środku znajdziemy porady techniczne i strategiczne, relacje z zawodów i mistrzostw oraz garść aktualności z życia Polskiego Związku Szachowego.
Zainteresowanym udostępniamy przedruk informacji, która ukazała się na temat wójta Tadeusza Kielana.
Wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan – zawodnik i zaangażowany działacz oraz propagator szachów. Inicjator działań na rzecz szeroko pojętego rozwoju sportu w Gminie Lubin wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Tworzy warunki do rozwoju różnych dyscyplin, jak np. piłka nożna, łucznictwo, tenis stołowy nie zapominając nigdy o szachach!
Przez lata aktywny zawodnik i uczestnik wielu turniejów szachowych, a obecnie animator działania na rzecz nauki i propagowania gry w szachy, zwłaszcza wprowadzenia szachów do szkół. Proces ten rozpoczął się od przeszkolenia kadr przez PZSzach.
Urząd Gminy przekazał podręczniki dla każdego ucznia rekomendowane przez Polski Związek Szachowy. Zakupione zostały pomoce dydaktyczne: ekran multimedialny, szachy plenerowe, tablice demonstracyjne, komplety szachów. Kółka szachowe organizowane są dla uczniów klas starszych IV-VIII. Przeprowadzane są lekcje pokazowe.
Tadeusz Kielan jest organizatorem cyklicznych turniejów szachowych takich jak symultan z wójtem lub arcymistrzami, turnieje gminne, turniej szachowy z okazji Dnia Niepodległości. Nagrodami często są samodzielnie wykonywane przez pana Tadeusza Kielana drewniane figury szachowe.
Wyróżniający się sportowcy, także szachiści, są nagradzani stypendiami wójta Gminy Lubin. Udzielając wsparcia finansowego w postaci dotacji, udostępniając obiekty sportowe pomaga stowarzyszeniom szachowym w prowadzeniu ich działalności.
Na realizację projektów szachowych stara się posykiwać środki zewnętrzne m.in. z Fundacji KGHM Polska Miedź.


