Szachowe symultany uczniów i nauczycieli z wójtemJuż po raz piąty, we wszystkich pięciu szkołach podstawowych gminy Lubin zorganizowano symultany, podczas których wójt rozgrywał partie szachów z uczniami i nauczycielami. To jeden z ważnych elementów  popularyzacji i nauki gry w szachy, która realizowana jest w naszej gminie, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Przypomnijmy, że przed kilkoma laty zaczęło się od przeszkolenia nauczycieli, którzy potem już od pierwszych klas podstawówek zaczęli prowadzić zajęcia z uczniami. Szachy to królewska gra, w której nie ma znaczenia wiek, płeć, wykształcenie,  cenne jest za to planowanie, strategia, spostrzegawczość i dobra pamięć.  I tego właśnie uczą się wszyscy w klasach I-III a później zainteresowani pogłębianiem wiedzy na specjalnych kursach, zajęciach i turniejach organizowanych przez gminę Lubin.

Ważnym elementem tej edukacji i popularyzacji nauki gry w szachy są coroczne symultany organizowane pod koniec roku szkolnego. W szranki z wójtem stają uczniowie od klas II do VIII i przedstawiciele kadry nauczycielskiej.  Dla wielu to bardzo duże emocje, dla szefa naszego Szachowe symultany uczniów i nauczycieli z wójtemsamorządu również.

– Z roku na rok poziom gry jest coraz wyższy. Mamy wśród naszych uczniów także osoby klasyfikowane w szachowych rankingach. Te rozgrywki dają mi bardzo dużą satysfakcję i jednocześnie uczą dzieci jak odnaleźć się w sytuacji, w której proponuję im arcymistrzowski remis albo też przegranej, gdy się na niego nie godzą. Zdarza się, że i ja przegrywam, ale w pewnym sensie wszyscy jesteśmy tu wygrani – mówi z uśmiechem wójt Tadeusz Kielan.

Warto przy okazji dodać, że wójt także bierze udział w symultanach z mistrzami szachowymi. Ostatnia taka miała miejsce na początku czerwca w Legnicy. Wówczas a arcymistrzem  Łukaszem Cyborowskim tylko dwie osoby zremisowały i jedną z nich był wójt Tadeusz Kielan.

W naszych gminnych szkołach czasem atmosfery symultany są również pełne napięcia, ale również radości i zdrowej rywalizacji. W Szklarach Górnych oprócz pojedynków z uczniami, wójt zmierzył się także z księdzem Marcinem Nesterowiczem, dla którego był to jeden z pierwszych ale może nie ostatni z  kontakt z szachami.

Szachowe symultany uczniów i nauczycieli z wójtemW szkole w Siedlcach było kilka tzw. arcymistrzowskich remisów, dwie wygrane, ale także jedna przegrana wójta. Na szachownicy pokonał go Szymon Kołodziejczyk z klasy VII, który w ubiegłym roku także zakończył rozgrywki z sukcesem.

W Krzeczynie Wielkim również Tadeusz Kielan odnotował jedną przegraną z Piotrem Stefanowiczem z siódmej klasy. W Niemstowie wszystkie pojedynki zakończyły się remisami, a w Raszówce gdzie rozegrano ostatnią symultanę wygrał z wójtem Gabriel Sobiegraj z klasy szóstej.

Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe breloczki, a wygrani i najbardziej zaangażowani okolicznościowe statuetki i książki.

Więcej zdjęć można zobaczyć na facebookowym profilu gminy Lubin.