W szkołach Gminy Lubin od kilku lat uczy się najmłodszych gry w szachy.

W najbliższy piątek i sobotę Gmina Lubin organizuje szkolenie szachowe dla nauczycieli z gminnych Szkół Podstawowych w ramach rozpoczętego w roku 2016 projektu pod nazwą Edukacja przez szachy w szkole ”Szach-Mat” nauka gry w szachy dla uczniów szkół podstawowych Gminy Lubin.

Logo Fundacji KGHM Polska Miedź SAW dwudniowym szkoleniu, które potrwa 15 godzin lekcyjnych weźmie udział 19 nauczycieli ze wszystkich szkół Gminy Lubin. Ponadto w szkoleniu wezmą udział nauczycielki z Przedszkola Gminnego, które w grupach przedszkolnych również prowadzą zajęcia nauki gry w szachy. Głównym celem szkolenia szachowego dla nauczycieli, jest nabycie umiejętności gry w szachy i zapoznanie się z nowymi metodami pracy z uczniem młodszym przy zastosowaniu szachów, w tym rozwoju umiejętności matematycznych, szczególnie w zakresie myślenia analitycznego, kształtujących logiczne myślenie. orientacji przestrzennej oraz  treningu koncentracji.

Projekt pn. Edukacja przez szachy w szkole ”Szach-Mat” dofinansowany jest przez Fundację KGHM Polska Miedź.

Tematy które realizowane będą podczas szkolenia:

• Sposoby prezentacji przykładów szachowych obrazujących teorię.
  • Zadania kształcące umiejętności młodych szachistów. Rola nauczyciela w procesie rozwiązywania zadań.
  • Prowadzenie turniejów szachowych w ramach zajęć w grupie.
  • Programy i bazy komputerowe w nauczaniu szachów.
  • Wykorzystanie w pracy z dziećmi dostępnych w Internecie stron i materiałów szachowych.
  • Obsługa zegara szachowego.
  • Struktura tytułów i kategorii szachowych. Ranking polski i międzynarodowy.
  • Innowacyjne materiały edukacyjne na przykładzie gry Raindropchess.
  • Warsztaty z przykładowymi lekcjami początkowego nauczania szachów (tematy: szachownica, początkowe ustawienie bierek, pionek, wieża, skoczek, szach, mat).
  • Warsztaty z przykładowymi bardziej zaawansowanymi lekcjami nauczania gry w szachy dotyczącymi motywów taktycznych (podwójny atak, klamra, atak z odsłony, usunięcie obrońcy, odciągnięcie obrońcy, przeciążenie obrońcy).
  • Szachy w korelacji z matematyką i logiką. Przykłady szachowych zadań matematycznych, logicznych i mnemotechnicznych (np. sumowanie wartości bierek, zadania związane z geometrią szachownicy: liczenie odległości do poszczególnych pól, operowanie koordynatami szachownicy jako modelem układu współrzędnych, dedukcja w zagadkach szachowych Sherlocka Holmesa, różne formy treningu pamięci z wykorzystaniem szachów)

Prowadzącym szkolenie będzie Marcin Korzekwa – sędzia szachowy, instruktor sportu ze specjalnością szachy, autor książek szachowych dla dzieci „Kraina Szachów 1” oraz „Kraina Szachów 2”.