Szczepienie na grypęGrudzień to dobry moment, aby zaszczepić się przeciwko grypie. Lekarze zalecają szczepienie osobom starszym, cierpiącym na choroby przewlekłe, aby zabezpieczyć się przed szczytem zachorowań na grypę, który dopiero przed nami.

W Polsce szczepi się jedynie 20% seniorów, którzy są szczególną grupą osób i powinny jak najlepiej dbać o swoje zdrowie. Co istotne, od 1 września br. szczepionki przeciw grypie są dostępne bezpłatnie dla osób powyżej 65 roku życia.
Szczepienie przeciwko grypie to inwestycja w swoje zdrowie, która nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę, ale również minimalizuje ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań po grypie, tj.: m.in. chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, przewlekłych chorób układu oddechowego.

Komu przysługuje refundacja na szczepionkę przeciw grypie?

Od 1 września 2023 roku bezpłatnie przeciwko grypie można szczepić niemowlęta (po ukończeniu 6 miesiąca życia), starsze dzieci i młodzież (do lat 18), osoby po 65. roku życia i kobiety w ciąży. Dorośli po 18 r. ż., którzy nie ukończyli 65 lat i należą do grupy ryzyka (jeden z preparatów jest refundowany dla wszystkich), przysługuje refundacja w wysokości 50 proc.

W ostatnim sezonie grypa powróciła po prawie dwóch latach niskiego poziomu zakażeń. Sezon grypowy w Europie rozpoczął się w minionym sezonie wcześniej niż w czterech poprzednich: zapadalność na grypę w pierwszych 21 tygodniach znacznie przewyższyła tę zgłaszaną w tym samym okresie w poprzednich latach, a liczba przyjęć do szpitali z powodu grypy rosła od jesieni ubiegłego roku .

W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa zwykle od października do maja, a szczyt zachorowań przypada na okres między styczniem a marcem. Dlatego grudzień to dobry czas, aby się zaszczepić.

Seniorze, jeśli w tym sezonie jeszcze nie zaszczepiłeś się przeciwko grypie, nie czekaj! Posłuchaj zaleceń lekarzy i bezpłatnie zaszczep się już teraz, kiedy jest na to najlepszy czas. Zadbaj o swoje zdrowie.