W celu rozpoznania potrzeb mieszkańców w zakresie usług społecznych dla dzieci w różnym wieku oraz osób starszych, i jednocześnie jak najlepszego wykorzystania gminnej infrastruktury przeprowadzono badania ankietowe wśród mieszkańców gminy Lubin. Wyniki ankiet pokazały, że zdecydowana większość, bo aż 74% głosujących jest za tym, by w Osieku w inny sposób  niż dotychczas zagospodarować wspólne mienie.

W ankiecie skierowanej do mieszkańców w okresie od 15.07.2024 r. do 02.09.2024 r. zwrócono się o wyrażenie opinii lub zgłoszenie propozycji najkorzystniejszego zagospodarowania istniejącej infrastruktury oświatowej w Osieku.

Mieszkańcy mogli głosować internetowo lub też wypełnić wydrukowaną ankietę i do wyboru mieli cztery warianty:

  • Wariant I: Jestem za utrzymaniem Szkoły Filialnej w Osieku wraz z oddziałem przedszkolnym,
  • Wariant II: Jestem za utworzeniem w Osieku publicznego żłobka dla dzieci zamieszkałych na terenie gminy Lubin, w miejscu dotychczasowej szkoły,
  • Wariant III: Jestem za utworzeniem tzw. publicznego zespołu żłobkowo-przedszkolnego czynnego w godz. 6.00-17.00 w Osieku dostępnego dla dzieci zamieszkałych na terenie gminy Lubin, w miejscu dotychczasowej szkoły,
  • Wariant IV: Jestem za inną propozycją zagospodarowania tego obiektu.

Udział w ankiecie wzięli przedstawiciele 28 miejscowości z gminy Lubin. Ankieta wymagała podania danych osobowych wraz z miejscowością zamieszkania,a w wersji drukowanej także daty i podpisu.  Służyło to możliwości weryfikacji. Prawidłowo wypełniono 404 ankiety. Odrzucono 41 ankiet, były to m.in. ankiety zdublowane, bez podpisów, dat, czy też wypełniane przez osoby niezamieszkałe na terenie gminy Lubin. Weryfikowano to na dwa sposoby, poprzez meldunek lub też zamieszkanie, czyli zgłoszenie do odbioru odpadów.

Najliczniejszą grupą ankietowanych byli mieszkańcy Osieka – 138 osób, spośród których 52,9% opowiedziało się za wariantem I, a 47,1% za pozostałymi, z czego najwięcej za wariantem utworzenia zespołu przedszkolno-żłobkowego.

Największą ilość głosów uzyskał wariant III – 49% – czyli utworzenie zespołu przedszkolno-żłobkowego. Za tym sposobem zagospodarowania obiektu opowiedzieli się przedstawiciele mieszkańców 23 miejscowości.  Za pozostawieniem dotychczasowej funkcji opowiedziało się 26% respondentów, z czego 70% stanowili mieszkańcy Osieka.

Wybierając IV wariant najwięcej ankietowanych wskazało na potrzebę utworzenia dziennego domu opieki dla seniorów.

Przypomnijmy, że pod najbliższe obrady Rady Gminy Lubin skierowano już projekt „Uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie, poprzez likwidację Szkoły Podstawowej im. Janusa Korczaka w Niemstowie Szkoły Filialnej w Osieku” . Oznacza on zamiar likwidacji  31 sierpnia 2025 roku placówki filialnej obejmującej oddział przedszkolny oraz klasy I-III.