Tradycje Bożonarodzeniowe 2022Smakami bożonarodzeniowych potraw wypełniła się świetlica w Osieku. Świąteczną atmosferę dopełniły piękne konkursowe dekoracje, misternie przygotowane dania, tematyczne rękodzieło i utwory muzyczne.

Drewniane stragany, w których prezentowali się uczestnicy konkursu oraz lokalni wystawcy stworzyły prawdziwy bożonarodzeniowy jarmark. Dopisali licznie przybyli mieszkańcy gminy, którzy nie tylko smakowali przygotowane przez koła pyszne potrawy, kupowali przygotowane cudeńka ale brali również udział w warsztatach zdobienia pierników czy w świątecznych quizach.

Tradycją kulinarnych odsłon staje się obecność koła gospodyń z Ukrainy. Te niezwykłe spotkania są okazją do łączenia kultur, wymiany doświadczeń i poznania zwyczajów w naszych krajach. W głównym konkursie kulinarnym wzięło udział osiem kół gospodyń i sołectw. Bożonarodzeniowe pyszności w trzech kategoriach oceniało jury w składzie: Tomasz Herbuś – właściciel restauracji Chinkalnia, Norbert Grabowski – przewodniczący Rady Gminy Lubin oraz Marzena Kosydor – skarbnik gminy Lubin.

Jak co roku, różnorodność przygotowanych przez nasze gospodynie potraw i wypieków cieszyła nie tylko oko ale przede wszystkim była prawdziwą smakową ucztą. Jury stanęło przed trudnym zadaniem, po burzliwych obradach nagroda główna trafiła do Buczynianek a zwycięzcą tegorocznego konkursu podobnie jak w wielkanocnych potyczkach okazał się deser – Sernik z galaretką.

Dodatkową atrakcją był konkurs na tradycyjny świąteczny domek. Każdy z uczestników włożył wiele pracy, dbając o najmniejszy szczegół. W niektórych domkach pojawiły się ręcznie robione szopki, ozdoby świąteczne, a gospodynie przyozdobione były w jednakowe fartuszki. Tu również jury miało nie lada orzech do zgryzienia, bo każdy z domków był piękny, oryginalny i nawiązujący do tradycji. Puchar wójta gminy Lubin ponownie otrzymało sołectwo Składowice, tym razem startujące w nowym składzie.

Podczas wydarzenia wręczono również nagrody za kartkę świąteczną. Część artystyczną wypełniły Rozśpiewane Pastuszki z Gogołowic pod kierunkiem Marka Klisowskiego. Instruktor zespołu zadbał również o odpowiednie nagłośnienie sceniczne i akustykę. W dwóch blokach muzycznych zaprezentowali mini recital, składający się z oryginalnych pastorałek i tradycyjnych kolęd. Jak zwykle ich występ wzbudził aplauz publiczności, domagającej się zasłużonych bisów.

Przepiękne rękodzieło prezentowały utalentowane mieszkanki gminy: Grażyna Pęciak, Elżbieta Wojs, Alicja Maćkowiak, Barbara Woelke oraz Wioletta Delis. Pyszne nalewki można było skosztować w stoisku przygotowanym przez mieszkańców Wiercienia.
To niezwykłe spotkanie nie tylko przywołuje atmosferę świąt, ale tworzy wspólnotę, która pielęgnuje tradycje i dziedzictwo kulturowe.

Wyniki konkursu kulinarnego:
Nagroda główna: Buczynianki za sernik z galaretką – 700 zł

Potrawa na obiad bożonarodzeniowy:
I miejsce Koło Gospodyń z Krzeczyna Wielkiego za polędwiczki z borowikami – 600 zł
II miejsce Klub Pod Garami za pałeczki faszerowane z grzybami – 550 zł

Deser Bożonarodzeniowy:
I miejsce Siedlecka Nuta za tradycyjny makowiec – 600 zł
II miejsce Sołectwo Kłopotów za śnieżne babeczki – 550 zł
II miejsce Koło Kobiet Niezależnych za miodownik Marlenki – 550 zł

Potrawa Postna:
I miejsce Sołectwo Składowice za zupę po składowisku – 600 zł
II miejsce Niebiesko–Żółte Gary za śledzie w buraczkach – 550 zł