Tradycje Wielkanocne 2022Po dwóch latach organizowania konkursu online, Ośrodek Kultury Gminy Lubin  zaprosił mieszkańców gminy Lubin do świetlicy w Osieku na spotkanie pod hasłem Tradycje Wielkanocne. Tegoroczna edycja przyniosła nie tylko nowe doznania kulinarne ale również nabrała wymiaru międzynarodowego,  dzięki pojawieniu się koła gospodyń z Ukrainy.

To niezwykłe spotkanie było okazją do połączenia kultur i poznania wielkanocnych tradycji w naszych krajach.

– Obecność gospodyń z Ukrainy pokazała nam, że jesteśmy społecznością, która potrafi się wspaniałe integrować niezależnie od wieku, płci czy narodowości. Zresztą wśród publiczności również nie zabrakło naszych wschodnich sąsiadów – mówi Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin.

W głównym konkursie kulinarnym wzięło udział 10 reprezentantów kół gospodyń i sołectw. Wielkanocne pyszności w trzech kategoriach oceniało jury w składzie: Sylwia Biały, właścicielka restauracji Piekielna Kura, uczestniczka Hell’s Kitchen, Marzena Kosydor, skarbnik gminy Lubin oraz Bożena Michalik-Kroczek, wytwórczyni regionalnych nalewek.

Tradycje Wielkanocne 2022

Potrawa Pieszkowianek, która zdobyła nagrodę główną

Wzorem lat ubiegłych, różnorodność potraw i wypieków cieszyła nie tylko oko, ale przede wszystkim była prawdziwą smakową ucztą. Jury stanęło przed trudnym zadaniem. Zwycięzcą tegorocznego konkursu okazała się potrawa z jajkiem w roli głównej – terrina z jajkiem i żurkiem. Nagroda główna przypadła Pieszkowiankom.

Dodatkową atrakcją  tegorocznego spotkania były drewniane stragany, które  przepięknie udekorowane,  zdobiły imprezę. Puchar Wójta Gminy Lubin za tradycyjną dekorację stołu wielkanocnego tym razem trafił do Sołectwa Składowice.

Podczas imprezy wręczono nagrody  w konkursach na kartkę i palmę świąteczną oraz konkursie fotograficznym „Zima w obiektywie”. O ich laureatach poinformujemy w kolejnych materiałach.  Warto jednak wspomnieć już teraz, że  w tych konkursach udział wzięło 150 mieszkańców naszej gminy.

Tegoroczne Tradycje Wielkanocne były także okazją włączenia się do pomocy rodzinom, które przyjechały do gminy z Ukrainy. Ośrodek Kultury Gminy Lubin zorganizował kiermasz rękodzieła i uzbierał w ten sposób 705 zł.

Część artystyczną spotkania wypełniły występy  grupy tanecznej z Niemstowa oraz mieszkanki Osieka Martyny Buchowskiej.  Mini recital zaprezentowała  również Oliwia Stefanowska oraz kwartet ze Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych, przy akompaniamencie Macieja Stefaniaka.

Tradycyjnie przedświątecznej imprezie towarzyszyły warsztaty artystyczne. W tym roku można było wykonać króliki z makramy i ozdobić jajka różnymi technikami. Chętni mogli również kupić produkty lokalnych wytwórców oraz rękodzielnicze cudeńka zdobywców nagrody Anioły Kultury Gminy Lubin – Mirosławy Skalskiej i Elżbiety Wojs.

Tradycje Wielkanocne 2022

Wyniki konkursu kulinarnego:

Nagroda główna 600zł – Pieszkowianki za terrinę z jajkiem i żurkiem

Jajo wielkanocne w roli głównej

I miejsce  500 zł – Buczynianki za jajka w galarecie na sosie tatarskim

II miejsce 450 zł  Sołectwo Szklary Górne za niespodziankę z jajka