Od kilku dni na drogach występują trudne warunki atmosferyczne. Krótki dzień, padający śnieg, deszcz ze śniegiem, niskie temperatury. Te wszystkie czynniki wpływają negatywnie na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o nasze wspólne bezpieczeństwo i zachowajmy szczególną ostrożność.

O tej porze roku sytuacja na drodze bywa dynamiczna i mogą wystąpić okoliczności, w których konieczna jest szybka reakcja. Na śliskiej nawierzchni wydłuża się droga hamowania, koła tracą przyczepność, a kierowca może nie zapanować nad pojazdem i wpaść w poślizg.

– Zatem ważne jest, aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze oraz zachować bezpieczny odstęp od pojazdów jadących przed nami, im gorsze warunki, tym większy odstęp – mówi Sylwia Serafin oficer prasowy  policji w Lubinie.

Jesienią, kiedy  pada i szybko robi się ciemno bardzo istotna jest także widoczność pieszych na drodze. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważają wszelkie nieoświetlone przeszkody na drodze, jak również pieszych ubranych w odzież, która kolorem jest zbliżona do otoczenia (czarny, szary).

Jako piesi, nośmy więc prawidłowo elementy odblaskowe, które powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków , czyli zarówno z tyłu jak i z przodu.