Trwa budowa nowej drogi gminnej w Krzeczynie WielkimTo jedna z bardziej oczekiwanych inwestycji, która połączy nowe osiedla mieszkaniowe, skróci drogę m.in. do szkoły i będzie równoległą alternatywą dla drogi powiatowej. W Krzeczynie Wielkim trwają intensywne prace budowlane, bowiem inwestycja ma szeroki zakres. 

Oficjalna nazwa tego zadania inwestycyjnego to „Budowa drogi gminnej w Krzeczynie Wielkim wraz z infrastrukturą towarzyszącą – etap I i III”. Kryje się pod tym nowa droga klasy „D” o długości 720 metrów. Towarzyszy temu wykonywanie poboczy utwardzonych kruszywem kamiennym oraz cały system odwodnienia, w postaci studni chłonnych i przydrożnego rowu. Wzdłuż drogi powstaje także linia oświetlenia ulicznego o długości 680 metrów oraz kanał technologiczny.

– To ważne przedsięwzięcie inwestycyjne, które wymagało wielu wcześniejszych uzgodnień. Zabiegaliśmy o tę inwestycję od czasu kiedy objąłem stanowisko wójta w poprzedniej kadencji.  Konieczne było jednak przejęcie części terenu, którym do tej pory zarządzało Nadleśnictwo Lubin – mówi Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin, dodając: –  Dla wielu mieszkańców będzie to korzystny skrót, ale także lepszy dojazd do miejscowej szkoły podstawowej. Droga będzie alternatywą, prawie równoległą do drogi powiatowej, co powinno ją odciążyć.

Inwestycja doszła teraz do etapu, w którym konieczna jest wycinka drzew. Prowadzona będzie do końca lutego. Prace budowlane pochłoną około 2 mln 400 tysięcy  złotych. Na ich realizację  uzyskano dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Przebudowy Dróg w wysokości 75% wartości wykonanych prac. Planowany termin zakończenia inwestycji to połowa sierpnia.