Piękne zabytkowe dzwonnice leżące przy szlaku Św. Jakuba zostały przedstawione w różnych technikach artystycznych przez mieszkanki Gminy Lubin. To efekt działań nieformalnej grupy „Kreatywne babki”, w skład której wchodzą Renata Jędrak, Maria Galuba, Elżbieta Białosiewicz oraz Koło Gospodyń Wiejskich Czerniec.

Na projekt  „Trzy dzwonnice – wiele wyzwań” udało się uzyskać dofinansowanie ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Fundacja Wrzosowa Kraina.

W efekcie powstały prace wykonane w różnych technikach artystycznych przedstawiające wizerunek trzech zabytkowych dzwonnic z miejscowości: Czerniec, Dąbrowa Górna oraz Siedlce. To trzy spójne, lecz różniące się od siebie wyglądem, posadowieniem i różnym otoczeniem zabytki leżące bezpośrednio przy szlaku Św. Jakuba. Wykonano również grafiki linorytu trzech dzwonnic, które odbito na lnianych torbach i woreczkach.

W projekcie uczestniczyły osoby zamieszkałe we wsiach z terenu Gminy Lubin, które miały okazję poznać zabytki oraz walory przyrodnicze tych miejscowości. Zaproszono również do współpracy przy projekcie dzieci z oddziału zamiejscowego Przedszkola im. Jana Pawła II w Raszówce. Artystów amatorów wsparła swoim doświadczeniem malarka Agnieszka Byszkowska, która na co dzień współpracuje z Ośrodkiem Kultury Gminy Lubin.

Z powodu panującej pandemii nie udało się zorganizować stacjonarnego wernisażu, więc efekt działań zobaczyć można na filmach, które prezentujemy poniżej Prace dzieci z przedszkola prezentowane będą w późniejszym terminie.