Józef Kostanowicz sołtys NiemstowaJózef Kostanowicz jest sołtysem Niemstowa już drugą kadencję. Jest już na emeryturze, wychował z żoną troje dzieci i dochowali się już sześcioro wnuków. Jego hobby to ogrodnictwo i prace przydomowe.

– Przez czas mojego sołtysowania udało się zrobić dwa odcinki głównej drogi powiatowej wraz z chodnikami. Ciężko to szło, bo powiat  nie łoży i wykonaliśmy to z funduszy gminy Lubin.  Porobiliśmy również drogi na osiedlu Sikorówka i Czeleniówka. Potem udało się zrobić kawałek drogi koło komina. Tam właśnie na ulicy Grabowej mamy plany na wykonanie przyłącza kanalizacyjnego. Została zmodernizowana po części kanalizacja i chcielibyśmy żeby ta modernizacja dalej trwała, bo Niemstów coraz bardziej się rozbudowuje. Na dziś nowe domy budują kanalizacje przydomowe, bo nie ma możliwości przyłączenia się do sieci. Niemstów się rozwija, mieszkańców mamy już ponad 1000,  więc i wymagania rosną.

Najbardziej cieszy mnie to, że zrewitalizowaliśmy zabytkowy park, mamy zrobione ścieżki przyrodnicze, mostek przez Niemstowski Potok, a w parku stanęła nowa plenerowa wiata na 32 osoby. Każdy z gminy i nie tylko, może podziwiać uroki naszego parku, jest tam ładny staw, można zobaczyć łabędzie, dzikie kaczki oraz zabytkowe drzewa. Widzę, że w parku jest dość duży ruch, przyjeżdżają ludzie z zewnątrz pobyć chwilę w otoczeniu spokojnej przyrody. Planujemy jeszcze rozbudować park opierając się na legendzie o Białej Damie i postawić jej  pomnik.

Świetnie współpracuje nam się z Radą Sołecką i radnym Andrzejem Olkiem, jest on dla nas dużym wsparciem. Naszymi partnerami w rozwoju jest Stowarzyszenie Nasz Niemstów, Ochotnicza Straż Pożarna, Gminna Biblioteka oraz Klub Sportowy Victoria Niemstów. Przekazujemy środki z funduszu sołeckiego na rozwój, dzięki temu mamy zadbane boisko. Wyremontowaliśmy świetlicę.

Bardzo ubolewam nad tym, że w związku z pandemią nie mogliśmy zorganizować żadnej z wielu cyklicznych imprez. Jednak środki zaplanowane na te imprezy zostały przeznaczone na zakup porcelany do świetlicy na 130 osób.

W planie na przyszły rok mamy rozbudowę szkoły i modernizację drogi obok kościoła oraz założenie monitoringu na terenach zielonych i placu zabaw – opowiada sołtys.