Według instytucji badawczych 1,5 mln Polaków choruje na depresję. Wszystko wskazuje na to, że epidemia COVID-19 nasili skalę tego zjawiska. W celu przeciwdziałania i zapobiegania chorobie, wójt Gminy Lubin wraz z innymi samorządowcami Zagłębia Miedziowego patronuje organizacji II Tygodnia Walki z Depresją, wspieranej przez KGHM Polska Miedź S.A.
Jak rozpoznać depresję u siebie lub swoich bliskich? Gdzie sięgnąć po pomoc? Celem Tygodnia Walki z Depresją jest popularyzacja wiedzy na temat depresji i problemów zdrowia psychicznego, a także ułatwienie dostępu do pomocy specjalistów. Uczucie lęku lub stresu zwiększa ryzyko doświadczenia epizodu depresji. Warto szukać pomocy.
Wystarczy zapisać się na stronie KGHM, gdzie dostępne są wszystkie szczegóły. Po rejestracji otrzyma się dodatkowe materiały oraz przypomnienia o poszczególnych wykładach,
spotkaniach oraz rozmowach w trakcie Tygodnia Walki z Depresją. Rozpoczyna się on 22 lutego i potrwa do niedzieli 28 lutego.
Codziennie możliwe będą bezpłatne konsultacje specjalistyczne, wykłady i rozmowy ze specjalistami zdrowia psychicznego, z przedstawicielami samorządów i jednostek publicznych, z osobami dzielącymi się swoim własnym doświadczeniem w obszarze utraty zdrowia emocjonalnego. Będzie można w nich uczestniczyć on-line.
Zainteresowane osoby będą mogły również skorzystać z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami, które stacjonarnie będą odbywać się w Lubinie i Głogowie.
Dodatkowo mieszkańcy mogą wziąć udział w anonimowej ankiecie i wypowiedzieć się na temat depresji. Tym samym każdy głos pomoże przygotować raport, który zostanie opublikowany po zakończeniu wydarzenia, przyczyni się on do dostosowania narzędzi pomocy osobom cierpiącym na depresje oraz im bliskich.