Udana zabawa dożynkowa w miejscowości OboraTegoroczne dożynki w Oborze tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą odprawioną na boisku. Podczas mszy poświęcono wieniec dożynkowy wykonany własnoręcznie przez mieszkankę wsi, panią Zdzisławę Trześniowską.

Bezpośrednio po mszy odbył się tradycyjny obrzęd przekazania chleba i występy zespołu ,,Lubin” z Krzeczyna Wielkiego. Od godziny 17:00 animatorzy prowadzili specjalny program dla dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszyły się dmuchańce i wata cukrowa. Zgodnie ze zwyczajem rozegrano mecz kawalerowie kontra żonaci. Mieszkańcom bardzo spodobał się koncert Karoliny Ziemlickiej – finalistki programu Szansa na sukces Opole 2022. Straż pożarna z Krzeczyna Wielkiego przeprowadziła konkursy, dzięki którym znaleziono najsilniejszego człowieka w Oborze.

W wydarzeniu szczególne miejsce zajęli miejscowi rolnicy, bo dożynki to właśnie ich święto. Całą uroczystość uświetniła obecność wielu gości, m.in. ministra Krzysztof Kubowa, Bartosza Chojnackiego wicewójta gminy Lubin, radnych Łukasz Kurowskiego i Jerzego Tadli, Wojciecha Dziwińskiego prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Gminy Lubin , Magdaleny Dubińskiej dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin oraz kapłanów z miejscowej parafii – ks. proboszcza Pawła Kajla i ks. wikarego Piotra Drapiewskiego.

  – Z całą pewnością nigdy wcześniej na dożynkach w Oborze nie pojawiło się tyle osób. Pomimo tego, że ustawiono przeszło dwukrotnie więcej kompletów biesiadnych niż na poprzednich takich dożynkach, czyli jeszcze przed pandemią, wolnych miejsc było naprawdę niewiele – mówi Krzysztof Kandut, sołtys miejscowości Obora.

Po zachodzie słońca dorośli bawili się przy muzyce do godz. 23:30. Dyskotekę urozmaicił pokaz tańca z ognistymi kulami, który został nagrodzony gromkim aplauzem. Pomimo niesprzyjających prognoz pogody tylko raz padał krótki deszcz, który ani na moment nie przerwał zabawy.

 – Dożynki w tak bogatej oprawie mogły odbyć się tylko dzięki bezinteresownej pomocy wielu mieszkańców, którzy pracowali od samego rana oraz osób i firm które wsparły organizację uroczystości, czyli ministra Krzysztofa Kubowa, Grupy Piast, Składnicy Techniczno-Rolniczej Trakt w Lubinie i Przedsiębiorstwa Budowlanego Mańczak – mówi sołtys Kandut.

Starostami  tegorocznych dożynek byli: Cecylia Bejczak i Zbigniew Marut.