Uroczysta ceremonia i wręczenia sztandaru w uznaniu zasług To był wyjątkowy dzień dla policjantów z lubińskiej komendy powiatowej. W samym centrum miasta zorganizowano uroczystość nadania tej jednostce sztandaru. Było niezwykle doniośle i patetycznie, zgodnie z policyjnym ceremoniałem. Frajdę mieli też najmłodsi, dla których przygotowano mnóstwo atrakcji.

Wiele miesięcy przygotowań, ustaleń, rozmów, spotkań, dyskusji. Potem wielogodzinne próby, by wszystko zagrało jak w zegarku. I zagrało, bo uroczystość nadania Komendzie Powiatowej Policji w Lubinie sztandaru, była jednym z ważniejszych wydarzeń w mieście w tym roku. Rozpoczęła ją uroczysta msza święta w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej celebrowana przez biskupa legnickiego. Po zakończeniu nabożeństwa, wszyscy zaproszeni goście, udali się do rynku, gdzie odbyła się główna uroczystość.

Uroczysta ceremonia i wręczenia sztandaru w uznaniu zasług Wśród licznie zgromadzonych gości – honorowymi byli samorządowcy, którzy tworzyli społeczny komitet ufundowania sztandaru, tj. starosta lubiński, Paweł Kleszcz, prezydent Robert Raczyński, burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła oraz wójtowie Tadeusz Kielan  reprezentujący nasza gminę i Adrian Wołkowski z gminy Rudna. Nie zabrakło również parlamentarzystów: ministra w Kancelarii Premiera, Krzysztofa Kubowa oraz senator Doroty Czudowskiej i posłanki Ewy Szymańskiej. Byli również przedstawiciele spółki KGHM z prezesem Tomaszem Zdzikotem na czele.

Oczywiście nie mogło zabraknąć najważniejszych osób w policji. Szefa polskiej policji, generała Jarosława Szymczyka reprezentował nadinsp. Dariusz Augustyniak. Obecni byli komendanci wojewódzcy: nadinsp. Dariusz Wesołowski, insp. Robert Frąckowiak i insp. Mariusz Bużdygan oraz komendanci jednostek z całego Dolnego Śląska.

– Nadanie sztandaru to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii garnizonu lubińskiej policji. To wydarzenie, które zapisze się na kartach historii tego miasta. Sztandar, który otrzymujemy dzisiaj to nie tylko kawałek materiału, ale także symbol wartości, ideałów, honoru, męstwa i zobowiązań oraz odpowiedzialności, jakie ponosimy wobec społeczeństwa, któremu służymy. To również wyraz uznania i wsparcia oraz dowód na to, że nasza służba ma ogromne znaczenie dla mieszkańców naszego regionu – mówiła dr Joanna Cichla, komendant powiatowy policji w Lubinie.

Uroczysta ceremonia i wręczenia sztandaru w uznaniu zasług Na sztandarze wyszyte zostały słowa: „Bóg, honor i ojczyzna” – to filary szlachetności i polskiego patriotyzmu. Sztandar zawsze spełniał ogromną rolę w historii naszego narodu – umacniał patriotyzm, zagrzewał do bohaterskich czynów, wyzwalał najlepsze cechy ludzkiej osobowości.

– Dla każdej jednostki policji, posiadanie własnego sztandaru to wspaniałe wyróżnienie, to ogromna nobilitacja i powód do dumy, ale przede wszystkim ogromne zobowiązanie, które z całą odpowiedzialnością przyjmujemy na siebie. Jako lubińscy policjanci przyrzekamy nadal wypełniać z godnością słowa ślubowanej przez nas roty polskiego policjanta – dodała dr Joanna Cichla.

Następnie odczytano listy gratulacyjne przekazane przez marszałek Sejmu, Elżbiety Witek oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Odczytali je odpowiednio senator Dorota Czudowska i minister Krzysztof Kubów.

– Sztandar, który dzisiaj otrzymują lubińscy policjanci, będzie wam towarzyszył we wszystkich ważnych wydarzeniach w mieście i powiecie. Ten sztandar będzie z mieszkańcami Lubina przez wiele, wiele lat. To dla mnie niezwykły zaszczyt, że w imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji mogę wręczyć ten sztandar jako symbol najwyższego uznania, godności i dumy, bo taka jest formuła przy przekazaniu sztandaru. To jest wymiar uznania dla pracy policjanta, za każdą interwencję, za każde wykryte Uroczysta ceremonia i wręczenia sztandaru w uznaniu zasług przestępstwo, za to, że mieszkańcy miasta i powiatu są bezpieczni – mówił zastępca komendanta głównego policji, nadinsp. Dariusz Augustyniak.

Kulminacyjnym momentem była uroczystość przekazania sztandaru.

W drugiej części uroczystości, komendant policji w Lubinie podziękowała wszystkim darczyńcom przekazując na ich ręce miniaturki nowego sztandaru umieszczone w specjalnych szklanych gablotach. Były także podziękowania za pomoc i wsparcie lubińskiej komendy. Wyróżnieni zostali m.in. minister Krzysztof Kubów, samorządowcy gmin powiatu lubińskiego, przedstawiciele KGHM i spółek Grupy KGHM.

Z okazji uroczystości, dla najmłodszych przygotowano na rynku szereg niespodzianek i pokazów.

Więcej zdjęć na facebookowym kanale gminy Lubin.