W lipcu tego roku mija dziesięć lat od podpisania umowy partnerskiej pomiędzy gminą Lubin a Sathonay-Camp – francuską gminą położoną w sąsiedztwie Lyonu. Z tej okazji odsłonięto okolicznościową tablicę i wspominano dotychczasową współpracę.

W symbolicznej uroczystości przecięcia wstęgi wziął udział Tadeusz Kielan wójt gminy Lubin, Norbert Grabowski przewodniczący Rady Gminy oraz Jerzy Szumlański, przewodniczący Rady Gminy Lubin w roku 2012, kiedy umowa o partnerstwie była podpisywana.

– Szukano partnerstwa a znaleziono przyjaciół. Myślę, że to jedno zdanie najlepiej oddaje, czym była i jest dla nas dekada współpracy pomiędzy gminą Lubin a Sathonay-Camp, którą mamy przyjemność świętować – mówił wójt Tadeusz Kielan.
– Jestem dumny z tych trzech flag, barw narodowych i lokalizacji naszych dwóch gmin na konturach Europy, na tej tablicy. Pokazuje to, że kiedy ma się dużo dobrej woli, zapału i chęci, to można przekraczać różne granice. Dziękuję także osobom, które po obu stronach porozumienia dbają o dobre i częste kontakty i rozwijają tę współpracę.

– Pierwsze kontakty nawiązaliśmy przez Internet, później zaprosiliśmy delegację z Francji do nas. Na początku byłem dość sceptyczny, bo dzieli nas ponad 1400 kilometrów, ale z perspektywy czasu widzę, że było to bardzo dobre posunięcie. Dziękuje panu wójtowi, że kontynuuje to partnerstwo – mówił Jerzy Szumlański.

– Z mojej strony to już sześć lat przyjaźni z przedstawicielami Sathonay-Camp i z roku na rok widzę, że bardzo wiele nas łączy. Trzeba pielęgnować takie kontakty i je wspierać – dodał Norbert Grabowski, przewodniczący Rady Gminy.

Sathonay-Camp to pierwsza i jedyna miejscowość, z którą gmina Lubin nawiązała partnerstwo. Umowę uroczyście podpisano w Lubinie w lipcu 2012 r. i potwierdzono podczas wizyty przedstawicieli gminy we Francji w marcu 2013 r. Oba samorządy zobowiązały się do współpracy w obszarach takich jak np. oświata, gospodarka, sport i kultura.

W grudniu 2013 roku do Francji pojechała również 30-osobowa grupa mieszkańców gminy składająca się z członków zespołów artystycznych m.in. zespół „Zachęta” oraz „ISKRA”.

11 maju 2014 w ramach rewizyty, przyjechała do gminy ponad 20 osobowa delegacja z Francji. Przygotowano dla niej wiele atrakcji takich jak: zwiedzanie kopalni, gdzie solistka z Francji koncertowała dla górników, występ Chóru Górniczego, różne zawody sportowe i biesiady. Muzycy z miasta partnerskiego przeprowadzili również pokazowe lekcje muzyki dawnej dla uczniów z gminy.

W 2016 gmina Lubin i Sathonay-Camp opracowały wspólny projekt „Tolerancja i fair play” w ramach programu Erasmus Plus. Wizyta obfitowała w różnego rodzaju atrakcje takie jak: zwiedzanie największego w Europie zbiornika odpadów poflotacyjnych Żelazny Most, mecz siatkarskiej PLUS Ligi oraz udział w gminnym konkursie kulinarnym Tradycje Wielkanocne.

W tym samym roku delegacja reprezentująca gminę Lubin, udała się do Sathonay-Camp w ramach rewizyty. Nasi reprezentanci mieli możliwość zapoznania się z okolicami gminy partnerskiej i Lyonu. Oprócz kulinarnych specjałów typowych dla kuchni francuskiej, przybliżono kulturę i sztukę regionu.

W 2017 w odpowiedzi na zaproszenie z Francji, dotrzymując warunków porozumienia, wysłano 10-cio osobową reprezentację gminy Lubin uczestniczącą w Turnieju Piłkarskim w Sathonay-Camp.

W 2018 w ramach rewanżu, kilkunastoosobowa delegacja z Francji wzięła udział w Turnieju Piłkarskim i jako jedna z pierwszych miała okazję zobaczyć powstającą wystawę „Gmina Lubin – wczoraj i dziś”. Goście uczestniczyli w „Biesiadzie przyjaciół”, odwiedzili winnicę w Osieku oraz Ogród Freya w Bukownej, gdzie omawiano dalsze zasady współpracy.

W 2019 w ramach wymiany kulturalnej, na zaproszenie Sathonay-Camp oraz stowarzyszenia POLSATH do Francji pojechał zespół LEŚNE ECHO z Raszówki.

Pogłębiając dalszą współpracę oraz rozwijając wymianę międzynarodową rodzin, w tym samym roku zorganizowano wyjazd 40-osobowej grupy mieszkańców gminy Lubin, którzy mieli okazję mieszkać w domach francuskich przyjaciół. Podczas wizyty odbyły się m.in. warsztaty gotowania EUROKITCHEN, obchody Nocy Świętojańskiej z pokazem sztucznych ogni, mieszkańcy zwiedzali Lyon i okolice.

W 2019 kolejną okazją do integracji w ramach współpracy na płaszczyźnie przyjacielskiej i rodzinnej, była wizyta około 20 osobowej grupy z Francji. Nasi goście mieli możliwość uczestniczyć w Tradycjach Bożonarodzeniowych podczas, których poznali zwyczaje kolędowania i smak polskich świątecznych potraw. Uczestniczyli w warsztatach malowania bombek w fabryce w Złotoryi, w warsztatach kulinarnych, integracyjnym turnieju w kręgle oraz senioralnej biesiadzie francuskiej.

W okresie pandemii z inicjatywy gminy Lubin w ramach łączącego nas partnerstwa zorganizowano konkurs fotograficzny „Poznajmy nasze gminy”. Celem konkursu było stworzenie e-albumu, dzięki któremu można lepiej poznać nasze regiony, przedstawić ich walory przyrodnicze i architektoniczne oraz wskazać różnice i podobieństwa np. pór roku. Był to pomysł na podtrzymanie kontaktów i wzmocnienie więzi w okresie braku możliwości wyjazdów.

W przypadającą teraz rocznicę partnerstwa obu gmin, dokonano uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy znajdującej się w budynku Urzędu Gminy w Lubinie. Na wrzesień planowana jest kolejna wizyta przedstawicieli gminy Lubin w Sathonay-Camp.