Uroczyste otwarcie nowej świetlicy w BuczyncePoświecenie obiektu, przecięcie wstęgi, tort,  ogrom podziękowań i jeszcze więcej dobrych życzeń, towarzyszyło uroczystemu otwarciu kolejnej, nowej świetlicy w gminie Lubin. Tym razem to mieszkańcy Buczynki, zaprzyjaźnieni z nimi goście i sąsiedzi świętowali otwarcie obiektu, który stanął obok plenerowej wiaty, siłowni i placu zabaw.

Buczynka, to jedna z mniejszych miejscowości gminy Lubin, w której bardzo dużo się dzieje. To tu spotykają się m.in. myśliwi z zaprzyjaźnionego koła łowieckiego, tu przyjeżdżają często dzieci z Domu Dziecka w Golance Dolnej, czy też mieszkańcy gminy i sąsiedzi na spacery po lasach zakończone corocznym świętem Grzybobrania.

– Jesteśmy zapraszani na różne imprezy, na Mikołajki, Dzień Dziecka. Nasze dzieci uwielbiają tu przyjeżdżać i wyjątkowo cenią sobie pyszne pierogi i naleśniki, którymi są częstowane – mówi Renata Pinczuk-Brymerska, dyrektor Domu Dziecka w Golance Dolnej.

– Spotykamy się w Buczynce po zbiorowych polowaniach, w miarę możliwości wspieramy także sołectwo w organizacji różnych spotkań. W ten sposób integrują się rodziny myśliwych, mieszkańcy i podopieczni z domu dziecka, dla których przygotowujemy konkursy i różne pokazy – mówi Grzegorz Kubera, z zarządu Koła Łowieckiego „Rolnik”.

Uroczyste otwarcie nowej świetlicy w BuczynceMała Buczynka rozrasta się. Wokół centrum rekreacyjnego, na który składa się plac zabaw, plenerowa siłownia, wiata, budynek gospodarczy i teraz kontenerowa świetlica, są już nowe działki budowlane.

– Same plusy, przybywa mieszkańców, jest teraz świetlica na integrację, każde takie nowe miejsce jest cenne dla budowania społeczności, która wspiera się nawzajem i razem bawi – mówi ks. Jan Niczypor, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Świętej Trójcy w Miłoradzicach, który poświęcił nowy obiekt.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie Norbert Grabowski przewodniczący Rady Gminy Lubin, radna Sylwia Pęczkowicz-Kuduk oraz Jolanta Jankun sołtys Buczynki.

– Jestem bardzo wdzięczna i dziękuję  z całego serca wójtowi, radnym i Ośrodkowi Kultury Gminy Lubin. Mamy teraz idealne warunki sprzyjające dalszej pracy na rzecz lokalnej społeczności i już mnóstwo nowych pomysłów. Dziękuje także radzie sołeckiej i mojemu mężowi, którzy wspierają mnie we wszystkich przedsięwzięciach – mówi Jolanta Jankun, która nie ukrywała łez wzruszenia i szczęścia.

Do tej pory spotkania, które ze względu na pogodę nie mogły odbywać się na świeżym powietrzu organizowano  w starym, rozpadającym się już budynku.

– Wspieramy sołectwa, które tak prężnie działają na rzecz promocji i rozwoju gminy, więc oczywistym było że w Buczynce musi powstać świetlica. Nie jest duża, ale wiem, że będzie bardzo dobrze wykorzystana – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Inwestycja w całości była finansowana z budżetu Gminy Lubin,  kosztowała 450 tysięcy złotych. Urzędnikom udało się także pozyskać unijne dofinansowanie na wyposażenie obiektu, czyli niezbędny sprzęt w kuchni i wyposażenie sali.