15 lipca 2022 roku policja przeprowadzi ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Kaskadowy pomiar prędkości”. Celem działań jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności poprzez ograniczenie ryzykownych zachowań kierujących, którzy przekraczają dozwolone limity prędkości. Funkcjonariusze będą również reagować na inne naruszenia przepisów ruchu drogowego.

Podczas prowadzonej akcji policjanci z lubińskiej drogówki będą kaskadowo sprawdzać prędkość pojazdów poruszających się po drogach naszego powiatu.

– W trakcie tych działań funkcjonariusze wykorzystają sprzęt pomiarowy m.in. radarowe mierniki prędkości i urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w organizmie. Do akcji będą wykorzystane oznakowane i nieoznakowane radiowozy- mówi asp. szt. Sylwia Serafin, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Głównym celem prowadzonych przez funkcjonariuszy działań jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach, a co za tym idzie wzrost bezpieczeństwa wszystkich osób. Oprócz kontroli prędkości, podczas działań policjanci będą zwracali również uwagę na:

  • stan trzeźwości kierujących,
  • stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci,
  • stan techniczny pojazdów,
  • przestrzeganie przez kierujących innych przepisów ruchu drogowego.

Szczególną rolę odegrają policjanci z zespołu pn. „SPEED”, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze takim jak m.in. przekraczanie prędkości.

W 2021 roku kierujący pojazdami spowodowali ponad 20 tys. wypadków drogowych, z czego 5 254 powstało na skutek niedostosowania prędkości do warunków ruchu. W zdarzeniach tych śmierć poniosły aż 793 osoby.

Policja apeluje o rozwagę i ostrożność na drogach. Pamiętajmy, że zbyt duża prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn tragicznych w skutkach wypadków drogowych.