Księża biorący udział w spotkaniuW kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Chróstniku zebrali się przedstawiciele trzech religii, by wspólnie  pieśnią, modlitwą i dialogiem dawać świadectwo wzajemnego szacunku  i uznania. Było to jednocześnie  spotkanie poświęcone pamięci ks. Benjamina Schmolcka, pochodzącego z Chróstnika autora m.in. wielu pieśni religijnych.

Ks. Benjamin Schmolck  to poeta,  kaznodziej, autor modlitw i ponad tysiąca pieśni, także  proboszcz Kościoła Pokoju w Świdnicy-  w latach 1714-37.  Kościele w Chróstniku wspólnie śpiewano jego pieść „Na Golgotę, duszo, śpiesz”.

– To pieśń bardzo ważna w życiu chrześcijańskiego kościoła, która wspomina ostatnie chwile Chrystusa. Oryginalnie była 9 zwrotkowa, w polskim przekładzie mamy dziś sześć zwrotek. W przededniu Niedzieli Palmowej i  dramatu krzyża pomaga nam szukać tego co dobre i co łączy. Wyruszamy w drogę na Golgotę pełni smutku ale wrócimy z oczyszczoną przestrzenią, szczęśliwi i pełni pokoju oraz nadziei – mówił ks. Jerzy Gansel, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Legnicy.

– Mamy w życiu dwa narzędzia do doskonalenia się, to post i modlitwa. Mądrzy ludzie, pełni siły wiedzą, że trzeba prosić Boga o wsparcie, ale należy się wcześniej do tego przygotować właśnie przez post i modlitwę – mówił ks. Bogdan Ogrodnik z kościoła greckokatolickiego

Uczestnicy spotkania, na pierwszym planie wójt i przewodniczący Rady GminyW spotkaniu wziął udział delegat biskupa legnickiego ds. ekumenizmu ks. Mateusz Kopania:

– Działalność ks. Benjamina Schmolcka, który pochodził z Chróstnika, ale był także znaną postacią w Lubaniu, Wrocławiu, Świdnicy, Ścinawie i m.in. Lipsku miała wymiar bardzo budujący. To wyjątkowe, że możemy się spotkać także i my w tym kościele i złożyć hołd temu twórcy.

– To ma wyjątkowe duchowe znaczenie, że jesteśmy w kościele, w który ojciec poety był proboszczem a my kilkaset lat później śpiewamy wspólnie jego pieśni – mówił ks. Andrzej Godyń, proboszcz parafii w Chróstniku.

Spotkanie odbywało się pod patronatem honorowym wójta gminy Lubin Tadeusza Kielana, który witając gości mówił m.in. o jedności, wsparciu i ciężkim losie pierwszych osiedleńców w gminie Lubin, tuż po latach powojennych :

–   Powstał tygiel ludzi, którzy mówili różnymi językami lub gwarami, mieli różne tradycje i obyczaje. Łączyła ich natomiast niepewność jutra, religia, szkoła, zapał, budowanie nowego na nowych ziemiach i zwyczajnie chęć spokojnego życia. Módlmy się więc dzisiaj wspólnie o to co stanowi rdzeń chrześcijaństwa o wiarę, nadzieję i miłość. I o pokój na świecie, szczególnie za naszymi wschodnimi granicami.

Pod pamiątkową tablica upamiętniającą ks. Benjamina Schmolcka złożon bukiet kwiatów. Tę symboliczną uroczystość poprzedził specjalny koncert członków Orkiestry Dętej Gminy Lubin, która uświetniła tegoroczne spotkanie.

Więcej zdjęć na: facebookowym profilu gminy Lubin