Delegacja gminy Lubin wzięła udział w obchodach 39. rocznicy Zbrodni Lubińskiej. W uroczystościach uczestniczyli także strażacy z gminnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.  Pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubin złożono kwiaty i zapalono znicze.

Hołd ofiarom sierpniowej zbrodni oddali mieszkańcy powiatu lubińskiego, parlamentarzyści, członkowie NSZZ „Solidarność”, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz KGHM Polska Miedź.

Kwiaty składają Bogusława Kotlarska i Dariusz Olszak, reprezentujący gminę Lubin.

Kwiaty składają Bogusława Kotlarska i Dariusz Olszak, reprezentujący gminę Lubin.

Nie mogło zabraknąć najbliższych ofiar Zbrodni Lubińskiej. 31 sierpnia 1982 r. podczas pokojowej manifestacji w Lubinie w rocznicę porozumień sierpniowych od kul funkcjonariuszy milicji oraz ZOMO zginęły trzy osoby: Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak. Kilkadziesiąt innych zostało rannych. Wielu z nich nigdy już nie wróciło do pełni zdrowia.

–  Musimy pamiętać o tym, co wydarzyło się w Lubinie w sierpniu 1982 roku, naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, by pamiętały o tym kolejne pokolenia. Jest to, niestety okupione krwią niewinnych ludzi, świadectwo udziału Lubina i Lubinian w walce o wolną, niezależną Polskę. Jestem pełen podziwu i szacunku dla ludzi, którzy wówczas stanowczo pokazali swój sprzeciw wobec komunistycznego reżimu, który próbował stłamsić naszą wolność. To dzięki nim dziś żyjemy w wolnym kraju i nasza wdzięczność dla ich heroizmu będzie dozgonna – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.