W Siedlcach, pod obeliskiem upamiętniającym ofiary w kampanii wrześniowej w 1939 roku zapalono znicze i złożono symboliczne wiązanki kwiatów. W ten sposób oddano hołd wszystkim ofiarom wojny. W czasach pokoju, takie właśnie gesty potwierdzające pamięć o przodkach są wymiarem patriotyzmu.
8 maja jest w Polsce Narodowym Dniem Zwycięstwa. Od wielu już lat w Siedlcach, gdzie ekshumowano i złożono pod specjalnym obeliskiem szczątki ofiar tragicznej II wojny światowej, mieszkańcy gminy Lubin oddają im hołd.
– To że spotykamy się tu co roku i że tu jesteście, to potwierdzenie że jesteście prawdziwymi patriotami, bowiem pamięć o tak ważnych wydarzeniach z naszej historii musi być kultywowana – mówił Tadeusz Kielan wójt gminy Lubin. – Najbardziej się cieszę, że są z nami młodzi ludzie, uczniowie miejscowej szkoły, bo ich udział gwarantuje, że podobne patriotyczne tradycje będą kultywowane.
Oprócz reprezentacji Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach kwiaty pod pomnikiem złożył wójt Tadeusz Kielan wraz z pracownikami Urzędu Gminy Lubin, Wojciech Dziwiński wicestarosta powiatu lubińskiego, Norbert Grabowski przewodniczący Rady Gminy Lubin, Bartosz Chojnacki sekretarz gminy Lubin oraz Stanisław Ryniec sołtys wsi Siedlce.
Warto dodać, że przy obelisku upamiętniającym ofiary wojny prezentowana jest ekspozycja „Gdziekolwiek cię poślą, pójdziesz…”. Jest ona poświęcona kapelanom wojskowym, ofiarom zbrodni katyńskiej. Wystawę mogli tydzień temu oglądać przy kościele parafialnym mieszkańcy Szklar Górnych. W Siedlcach w parafii pw. św. Michała Archanioła prezentowana będzie do 13 maja. Po tygodniu przerwy czyli od 20 do 27 maja będzie ją można zobaczyć także w Zimnej Wodzie przy parafii pw. Trójcy Świętej.
Za projekt i wykonanie ekspozycji, która „wędruje” po Polsce, odpowiadał Wojskowy Instytut Wydawniczy w Warszawie. Specjaliści z WIW-u opracowali graficznie i merytorycznie treść tablic, a umieszczone na nich archiwalne zdjęcia zostały pokolorowane, dzięki czemu ożyły i nabrały innego wymiaru. Fotografie pochodzą z archiwum Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, Muzeum Katyńskiego i Wojskowego Biura Historycznego. Przy tworzeniu ekspozycji współpracowały również Ordynariat Polowy WP, PKP i Muzeum Wojska Polskiego. Więcej na ten temat można przeczytać m.in. na: stronie internetowej parafii w Szklarach Górnych.
Zachęcamy do obejrzenia tej wyjątkowej prezentacji, która była możliwa dzięki zaangażowaniu znanego społecznika z Gorzycy – Mariana Hawrysza oraz księży proboszczów: Pawła Kajla, Tadeusza Żurka oraz Andrzeja Tomaszewskiego.
Więcej zdjęć ze złożenia wieńców można zobaczyć na facebookowym profilu gminy Lubin.