Spotkanie promujące punkty konsultacyjneWe współpracy samorządów, KGHM i  wyspecjalizowanych terapeutów, w zagłębiu miedziowym ruszył Program Przeciwdziałania Depresji. To kompleksowa oferta pomocy wszystkim, którzy zmagają się z depresją i jej symptomami. Można anonimowo uzyskać poradę, konsultacje, wziąć udział w terapii, czy też zyskać fachową wiedzę podczas specjalnych spotkań i warsztatów.

Realizację programu poprzedziły badania, które potwierdziły, że od kilku lat wzrasta liczba osób, które z powodu smutku, przygnębienia i depresji nie radzą sobie w życiu codziennym i w pracy. Program Przeciwdziałania Depresji ma wesprzeć  publiczną służbę zdrowia i zapewnić szybki dostęp do specjalistów. W Lubinie uruchomiono więc dwa punkty pomocy, kolejne wystartowały także w Legnicy, Polkowicach i Głogowie oraz pilotażowy punkt w Chojnowie.

– Depresja to choroba cywilizacyjna, stanowiąca znak naszych czasów. Nie ogranicza jej wiek, może dotknąć każdego. Należy do chorób, które nie bolą, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Objęliśmy patronatem ten program, by ułatwić naszym mieszkańcom leczenie tej choroby, jeśli już się z nią borykają ale też pomóc ją zdiagnozować, jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości – mówi Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.

Zorganizowany w lutym 2021 roku w zagłębiu miedziowym Tydzień Walki z Depresją zostaje rozszerzony o działania, które potrwają znacznie dłużej. W ramach Programu Przeciwdziałania Depresji, w październiku 2021 roku zorganizowany zostanie Miesiąc Zdrowia Psychicznego. Planowane są wówczas dodatkowe bezpłatne konsultacje psychologiczne, wykłady, podcasty i dystrybucja poradników.

– Razem z naszymi lokalnymi partnerami chcemy zmieniać postrzeganie problemów zdrowia psychicznego i zachęcać do korzystania z pomocy na tyle szybko, aby uniknąć poważniejszych kryzysów i konsekwencji. Oferowanej pomocy towarzyszy kampania informacyjna prowadzona przez lokalne NGO i wspierana przez samorządy- powiedziała Gabriela Jednorał, kierownik projektu z ramienia KGHM.

Poniżej podajemy dokładne dane adresowe wszystkich punktów wsparcia. Lepiej przekonać się, że był to jedynie gorszy tydzień, chandra czy zwyczajny niepokój, niż przeoczyć pierwsze symptomy tej jakże poważnej choroby. Więcej można się dowiedzieć także na stronie internetowej KGHM poświęconej walce z depresją.

 

LUBIN – PUNKT PROFILAKTYKI ZDROWIA PSYCHICZNEGO
Realizator: Stowarzyszenie Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II
ul. Jana Pawła II 58, 59-300 Lubin
www.cfrlubin.pl
tel: 511 833 628, e-mail: cfrlubin@gmail.com

LUBIN – PUNKT PROFILAKTYKI ZDROWIA PSYCHICZNEGO
Realizator: Stowarzyszenie Pax
ul. Orla 32, 59-300 Lubin
www.paxlubin.pl
tel. 697 672 275, e-mail: pax.stowarzyszenie@gmail.com

LEGNICA – PUNKT PROFILAKTYKI ZDROWIA PSYCHICZNEGO
Realizator: Legnickie Centrum Rodziny
ul. Poselska 13-15 59-220 Legnica
www.facebook.com/legnickiecentrumrodziny
tel: 511 870 401. e-mail: lcr.legnica@gmail.com

POLKOWICE – PUNKT PROFILAKTYKI ZDROWIA PSYCHICZNEGO
Realizator: Stowarzyszenie „Pro Familia” w Polkowicach
Plac Kościelny 2, 59-100 Polkowice
www.profamilia.polkowice.pl
tel. 535-854-255, e-mail: profamilia.polkowice@interia.pl

GŁOGÓW – PUNKT PROFILAKTYKI ZDROWIA PSYCHICZNEGO
Realizator: Głogowskie Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”
ul. Poczdamska 1, 67-200 Głogów
www.gsod.prv.pl
tel. 508192741, e-mail: gsod.mazurkiewicz@interia.pl

CHOJNÓW – PUNKT KONSULTACYJNY
Realizator: Stowarzyszenie Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II
Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
ul. Anny i Juliusza Poźniaków 2, 59-225 Chojnów
tel. 511 833 628, e-mail: cfrlubin@gmail.com