W  Kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Siedlcach odprawiono  uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny. Złożono także wieńce pod symboliczną „Zbiorową mogiłą zmarłych żołnierzy polskich II wojny światowej z kampanii wrześniowej”.

15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego ustanowione w rocznicę bitwy warszawskiej i jednocześnie  uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kościele katolickim, zwana  także świętem Matki Boskiej Zielnej. Wierni mieli więc w kościele piękne wiązanki kwiatów i ziół, które zostały poświęcone.

Uroczystą msze świętą poprowadził ksiądz proboszcz Tadeusz Żurek, który podkreślał jak ważne i doceniane jest to, że co roku w sierpniowych uroczystościach biorą udział przedstawiciele Urzędu Gminy z wójtem Tadeuszem Kielanem na czele. W homilii  ksiądz apelował o jedność narodu polskiego i zwracał uwagę na silne negatywne emocje, które go dzielą.

– Jeśli człowiek ulega strachowi, to staje się podatny na manipulacje. Wzbudzanie strachu daje władze nad ludzkim umysłem. Kiedy w 1920 roku bolszewicy najechali nasze granice, stała się rzecz zadziwiająca – polski naród zjednoczył się. Dwa lata wcześniej odzyskaliśmy niepodległość i potrafiliśmy ochronić siebie i Europę przed tzw. czerwoną zarazą. Historia nas uczy, że kiedy dajemy się politykom, dziennikarzom i innym autorytetom dzielić na wrogie plemiona, to wtedy zawsze czeka nas klęska. Gniew, nienawiść i wzajemna pogarda – jeśli mamy je w sercu, to sami robimy sobie już piekło na ziemi.  Dziś trzeba błagać Maryję by mając nasz naród w opiece, otoczyła go troską i miłością, byśmy okazali się mądrzy i nie dawali sobą sterować – mówił ksiądz proboszcz Tadeusz Żurek.

Po mszy zorganizowano krótką uroczystość składania wieńców pod obeliskiem.

– Bardzo dziękuję za liczne przybycie i to, że możemy w ten sposób oddać hołd i wyrazić szacunek  obrońcom Ojczyzny. Jestem w Siedlcach często, nie tylko na oficjalnych uroczystościach i bardzo sobie cenie te możliwości rozmowy z mieszkańcami. Dziękuję księdzu za piękne słowa homilii, musimy się jednoczyć, czerpać przy tym wiedzę z różnych źródeł. Wierzę jednak w mądrość Polaków – mówił Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Kwiaty pod pomnikiem oprócz wójta złożyła także w imieniu Rady Gminy Lubin radna Joanna Pietruszka, przedstawiciele sołectwa Siedlce oraz członkowie Rady Parafialnej.