15 sierpnia obchodziliśmy święto narodowe i religijne – Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tradycyjnie w Siedlcach zorganizowano gminne obchody tych ważnych uroczystości. Zajmują one ważne miejsce w naszej tradycji.

O święcie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzonym na pamiątkę Bitwy warszawskiej z 1920 roku wiedzą wszyscy. Uroczystość upamiętnia, zwycięską dla wojsk polskich bitwę z bolszewikami, zwaną Cudem nad Wisłą. W opinii historyków wydarzenie to zdecydowało o zachowaniu niepodległości i uniemożliwiło rozprzestrzenianie się rewolucji.

W Kościele rzymskokatolickim ten dzień to także wspomnienie dogmatu wiary, którym jest wzięcie do nieba Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. To jedno z najstarszych świąt maryjnych szczególnie ważne w Obchody 15 sierpniakalendarzu rolników. Zgodnie ze zwyczajem, podczas nabożeństw święci się w ramach obchodów uroczystości Matki Boskiej Zielnej płody ziemi – kłosy, kwiaty i zioła.

W kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Siedlcach odprawiono  uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny. Złożono także wieńce pod symboliczną „Zbiorową mogiłą zmarłych żołnierzy polskich II wojny światowej z kampanii wrześniowej”. Wieńce złożyli m.in. wójt Tadeusz Kielan wraz z sekretarzem gminy Bartoszem Chojnackim, sołtys Siedlec Stanisław Ryniec wraz z radą sołecką oraz przedstawiciele rady parafialnej.

Obchody 15 sierpniaWójt Tadeusz Kielan dziękował obecnym za kultywowanie pamięci historycznej  i składanie hołdu osobom, które poniosły śmierć w intencji Ojczyzny, a także tym, którzy dzisiaj stoją na straży naszej niepodległości.

Okolicznościowe wieńce złożono na odnowionym  Ossuarium, czyli wolnostojącej zbiorowej mogile przy kościele w Siedlcach. To właśnie w tym ogólnym grobowcu złożone są szczątki  ofiar kampanii wrześniowej w 1939 roku. Ta zbiorowa mogiła powstała po odkryciu ich grobów. Słowo ossuarium pochodzi z łaciny. Ossuarius oznacza „kostny”, ossua — „kości, kościec”.