Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że od grudnia w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy. Dzięki temu klasyczne prawo jazdy będzie można zostawiać w domu.

Kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie prawa jazdy, gdyż wszystkie ich dane znajdować się będą w Centralnej Ewidencji Pojazdów. W razie kontroli drogowej, dokumentu nie trzeba okazywać policji, dane będą sprawdzane w Internecie, nikt nie zabrania jednak by taki dokument przy sobie mieć. Przypomnijmy, że do tej pory za brak prawa jazdy kierowcy groził mandat.

To nie jedyne zmiany, jakie wejdą w życie 5 grudnia. Posiadacze aut będą mieli także możliwość czasowej lub stałej rejestracji pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania właściciela pojazdu. Istnieć będzie także możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego auta w chwili jego przerejestrowania.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina także, że dla kierowców interesującym rozwiązaniem jest istniejąca już aplikacja mPojazd, w której znajdują się dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

– Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów, itd. – wyjaśnia minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Aplikacja może być sporym ułatwieniem dla posiadaczy aut, gdyż na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC pojawia się komunikat z przypomnieniem. Dodatkowo znajdują się w niej informacje o pojeździe, jak chociażby rok produkcji, numer VIN czy termin badania technicznego.

Inna pomocna aplikacja to mObywatel, w której będzie elektroniczna wersja prawa jazdy. Kierowcy, którzy nie chcą wozić ze sobą tradycyjnego prawa jazdy i nie chcą mieć aplikacji mObywatel, warto by sprawdzili swoje dane na stronie gov.pl w usłudze „Sprawdź dane kierowcy”, żeby mieć pewność, że nie ma tam błędów, a to ważne w czasie kontroli drogowej.

– Od 5 grudnia będzie dostępny formularz dla tych wszystkich, którzy to zweryfikują, wskazujący ścieżkę postępowania. Trzeba będzie przekazać te dane, które są naszym zdaniem błędne, i już system nas przekieruje dalej do właściwej ścieżki postępowania. To samo będziemy mieli w sytuacji, kiedy pobierzemy aplikację mObywatel, usługę prawo jazdy i tam się okaże, że są błędne dane, to w tej aplikacji też będzie mechanizm zgłaszania tych błędów do poprawy – mówił Marek Zagórski.