Wielopokoleniowe spotkanie Łemków, czyli Watra na ObczyźnieJuż po raz 42. w Michałowie zapłonęła Watra – tradycyjny płomień symbolizujący wielopokoleniowe spotkania Łemków. Ogień pod ogromne palenisko podłożył najstarszy mieszkaniec wsi, Jarosław Szlachtycz. Społeczność łemkowska bawiła się na polanie pod Michałowem przez dwa dni, wspominając swoich przodków. Gmina Lubin była jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia.

Łemkowska Watra na Obczyźnie to wyjątkowe i niezwykłe wydarzenie dla tej niewielkiej społeczności zamieszkującej region zagłębia miedziowego. Od 42 lat, w Michałowie w gminie Chocianów, spotykają się potomkowie wysiedleńców z haniebnej akcji Wisła z 1947 r. Te wielopokoleniowe spotkania przy jednym ognisku, są wyjątkowe i dla niektórych osób – bardzo emocjonalne.

– Co roku zjeżdżają się tutaj całe rodziny. Ja pokonałem kilkaset kilometrów z Podhala, by tu dotrzeć. Spotykamy się, bawimy, tańczymy i śpiewamy. Czas upływa nam w przyjaznej atmosferze, na długich rozmowach i wspomnieniach – mówi Piotr Trochanowski, jeden ze współorganizatorów 42. Łemkowskiej Watry na Obczyźnie.

Polana pod Michałowem tętniła życiem. Na scenie wystąpiło kilkanaście muzycznych i tanecznych zespołów ludowych. Na Watrę przybyło wielu lokalnych samorządowców, także przedstawiciele gminy Lubin, która była jednym z mecenasów i partnerów 42. Watry.

Kulminacyjnym momentem rozpoczęcia obchodów łemkowskiego święta było oczywiście rozpalenie ognia. Dokonał tego Michał Kaniuczok, któremu asystował najstarszy mieszkaniec Michałowa, 89-letni dziś Jarosław Szlachtycz.

– Cieszymy się, że po raz kolejny możemy w spokoju i zdrowiu spotkać się na Watrze. Niech ten ogień niesie ze sobą radość i pokój. Ceremoniał rozpalenia ogniska jest bardzo dostojny i wymowny dla naszej społeczności – powiedział mistrz ceremonii, Jarosław Szlachtycz.

Współorganizatorami 42. Łemkowskiej Watry na Obczyźnie byli: Fundacja KGHM, powiat polkowicki, gmina Lubin, gmina Przemków, gmina Rudna. Patronat honorowy sprawował marszałek województwa dolnośląskiego.