W Urzędzie Gminy w Lubinie oficjalnie zarejestrowano pobyt 166 osób, które uciekły przed wojną na Ukrainie. To dane na koniec dnia pracy urzędu 14 marca. Codziennie rejestrowane są nowe osoby. Trwa przygotowywanie kolejnych miejsc pobytowych oraz zbiórki darów. Od jutra obywatele Ukrainy będą mogli zgłaszać się do urzędu w sprawie nadania numeru PESEL, który ułatwi im pobyt w Polsce.

Wszystkie osoby z Ukrainy, które do tej pory zarejestrowały swój pobyt na terenie gminy Lubin mieszkają u osób prywatnych. Codziennie rejestrują się nowe osoby. Specjalnie powołany przez wójta  zespół  ds. uchodźców koordynuje  całość działań.

– Mamy bazę mieszkańców, którzy zadeklarowali, że mogą przyjąć kolejne  rodziny, to w sumie około 90 potencjalnych miejsc. Dodatkowo przygotowaliśmy dwa pomieszczenia gminne w Wiercieniu i Zimnej Wodzie na około 19 osób. Jednocześnie trwają analizy i prace adaptacyjne w kilku gminnych świetlicach, które po dostosowaniu węzłów sanitarnych mogłyby przyjąć uchodźców – mówi Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin. – Kupujemy właśnie łóżka, pościele i organizujemy zbiórki wszystkich niezbędnych artykułów przemysłowych, higienicznych, odzieży i planujemy działania na kolejne tygodnie.

Gmina zamówiła 90 łóżek. Spółka KGHM przekazała naszemu samorządowi 20 zestawów materacy i pościeli. W ostatnich dniach przekazano 12 wyprawek dla uczniów z Ukrainy, którzy chodzą do szkół podstawowych w Siedlcach, Niemstowie i Krzeczynie Wielkim.

Od jutra obywatele Ukrainy będą mogli ubiegać się o numer PESEL, dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie zaoferowanie obywatelom Ukrainy polskich e-usług publicznych takich jak np. e-recepta. Oprócz tego każda z tych osób będzie miała dostęp do bezpiecznej cyfrowej tożsamości i specjalnego dokumentu w ramach aplikacji mObywatel.

Wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przybyli do gminy Lubin i zarejestrowali się są uprawnieni do opieki medycznej obejmującej świadczenia opieki zdrowotnej na zasadach i w zakresie, w jakim przysługuje osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Mogą więc bez problemów korzystać z usług medycznych zapewnianych przez Ośrodki Zdrowia zlokalizowane na terenie gminy.

Jednocześnie przypominamy informacje i numery telefonów w sprawie pomocy ukraińskim rodzinom

Informujemy osoby, które przybyły po 24 lutego br. na teren naszej gminy, a nie poddały się rejestracji w punktach recepcyjnych przy granicy, że powinni zgłosić swój pobyt w Urzędzie Gminy w Lubinie w pok. nr 28, nr telefonu 768403-103, 768/8403-104, 76/8403-144.

***

Prosimy wszystkich, którzy przyjęli do siebie rodziny o kontakt z Urzędem Gminy w Lubinie w celu ustalenia zakresu niezbędnej pomocy pod nr tel. 76 8403-188 lub całodobowo 785-072-002.

***

Prosimy wszystkich, którzy chcą przyjąć do siebie uchodźców z Ukrainy o kontakt z koordynatorem ds. uchodźców w Urzędzie Gminy w Lubinie w godzinach pracy urzędu pod nr tel. 76 8403-188 lub całodobowo 785-072-002.

***

Informujemy, że jeżeli chcą Państwo przekazać zebrane przez siebie dary to w Urzędzie Gminy w Lubinie, przy ul. Księcia Ludwika I 3, uruchomiliśmy magazyn do którego można dostarczać zebraną żywność, środki pierwszej potrzeby itp., zostaną one posortowane i przekazane do rodzin, które są na naszym terenie i potrzebują wsparcia. W tej sprawie należy dzwonić w godzinach pracy urzędu pod nr tel. 76 8403-188 lub 76/8403-111.

***

Prosimy osoby chętne, które chcą prowadzić zbiórki darów o kontakt w sprawie aktualnych potrzeb pod nr tel. 76 8403-188 lub  661 507 963.

***

Szukamy także wolontariuszy, chętnych do pomocy, kontakt w tej sprawie pod nr tel. 76 8403-179 lub 76 8403-125.

***

Nadal zbierane są także używane, ale w dobrym stanie plecaki szkolne oraz przybory szkolne. Można je przynosić do Urzędu Gminy Lubin do pokoju 120.

***

Rząd uruchomił specjalną:  stronę internetową – pomagamukrainie.gov.pl, na której można znaleźć zarówno przydatne informacje, jak i zweryfikowane zbiórki pieniędzy na pomoc Ukrainie.