Memoriał  Iwony Buczek we wspinaniu na trudnośćAleksandra Jeremiejko  z Chróstnika  otrzymała specjalną nagrodę  dla reprezentanta gminy Lubin  podczas  VIII Memoriału  Iwony Buczek we wspinaniu na trudność.  Gmina od lat jest partnerem tego wydarzenia.

Od ośmiu lat spotykają się w Lubinie miłośnicy wspinaczki z całej Polski. Chcą zmierzyć się na ciekawym obiekcie, spotkać z ludźmi, którzy kochają góry, wspomnieć Iwonę Buczek, wielką pasjonatkę wspinaczki, utalentowaną zawodniczkę, świetną koleżankę.

– Iwona zginęła tragicznie w wieku zaledwie 25 lat. Była wspaniałą osobą, bardzo nam jej brakuje w Stowarzyszeniu. Chcemy, aby pamięć o niej trwała, aby była inspiracją dla młodych ludzi.  Zwłaszcza ten rok jest wyjątkowy bowiem świętujemy 25-lecie naszego Stowarzyszenia– opowiada Piotr Barabaś ze Stowarzyszenia Miłośników Gór.

Był więc tort i wiele dobrych życzeń. Jubileuszu gratulował także Tadeusz Kielan wójt gminy Lubin, który wspiera wszelkie inicjatywy związane z ruchem i aktywnością, szczególnie dzieci i młodzieży.

Mieszkanka Chróstnika – Aleksandra Jeremiejo od ponad siedmiu lat  doskonali swoje umiejętności we wspinaniu na trudność.

– Trenowałam  wcześniej slackline  ale później wspinaczka skradła moje serce – mówi ze śmiechem Aleksandra Jeremiejko .

Slackline  to z angielskiego  luźna linia  i  dyscyplina sportowa polegająca na chodzeniu i wykonywaniu trików na taśmie, zazwyczaj o szerokości 2,5-5 cm, rozwieszonej i napiętej między dwoma punktami  na wysokości od kilkunastu centymetrów do kilkuset metrów. W Lubinie podczas Memoriału także na takiej chodzono. Dla najmłodszych była też mini ścianka wspinaczkowa.

Przypomnijmy, że  wieża wspinaczkowa – kielich w Lubinie, to jeden z najwyższych sztucznych obiektów wspinaczkowy w Polsce, ma 34 metry wysokości.