Wspinaczka na kielich.

Gmina Lubin była partnerem VII Memoriału  Iwony Buczek we wspinaniu na trudność. Regulamin przewidywał przyznanie specjalnej nagrody za najlepszy wynik dla reprezentanta Gminy Lubin. Nagrodę zdobyła Aleksandra Jeremiejko.

Od siedmiu lat spotykają się w Lubinie miłośnicy wspinaczki z całej Polski. Chcą zmierzyć się na ciekawym obiekcie, spotkać z ludźmi, którzy kochają góry, wspomnieć Iwonę Buczek, wielką pasjonatkę wspinaczki, utalentowaną zawodniczkę, świetną koleżankę.

– Iwona zginęła tragicznie w wieku zaledwie 25 lat. Była wspaniałą osobą, bardzo nam jej brakuje w Stowarzyszeniu. Chcemy, aby pamięć o niej trwała, aby była inspiracją dla młodych ludzi. Na greckiej wyspie Karpathos, naszym drugim domu, tworzymy nowe drogi wspinaczkowe, jest ich już kilkaset. Jedną z nich nazwaliśmy Iwona. Myślimy, że byłaby z tego zadowolona – opowiada Piotr Barabaś ze Stowarzyszenia Miłośników Gór.

W tym roku w zawodach wystartowało 80 zawodników z całej Polski. Miały one patronat Polskiego Związku Alpinizmu. Przypomnijmy, że  wieża wspinaczkowa – kielich w Lubinie, to jeden z najwyższych sztucznych obiektów wspinaczkowy w Polsce, ma 34 metry wysokości.

Zawody miały charakter otwarty, towarzyski, bez strefy.  W ustalonych kategoriach wygrali:

• dziewczęta do 15 lat – Antonina Wiśniowska – AKS Strzegom, Stanowice
  • chłopcy – do 15 lat –  Gustaw Fedorowski Rock Brothers Climbing  Academy Wrocław
  • kobiety – Maja Miezianko – KS Korona Kraków
  • mężczyźni – ex aequo:  Paweł Wiśniewski – niezrzeszony, Komarno, Piotr Niżnik – KW Bełchatów , Marek Pobran – Zerwa Wrocław, Wojciech Pełka – KS Korona Kraków,  Mateusz Piechota – SMG Lubin, Ariel Marciniak – niezrzeszony, Jelenia Góra, Łukasz Hubert – KTJ Głogów
  • najlepszy zawodnik Gminy Lubin – Aleksandra Jeremiejko

VIII Memoriał zaplanowano już na 25 września 2021 roku.

(SR)