Po raz czwarty Ośrodek Kultury Gminy zrealizował projekt Wybieram Teatr, dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspólnie z mieszkańcami gminy, OKGL stworzył w naszym regionie miejsce, w którym można realizować pasje teatralne. Ta niezwykła inicjatywa, która połączyła ponad 2000 mieszkańców gminy, w tym roku z powodu pandemii przebiegała w sposób hybrydowy.

Prowadzono działania online oraz ponad 100 godzin stacjonarnych integracyjnych warsztatów teatralnych, poświęconym improwizacjom teatralnym, które były  prowadzone  przez doświadczonych instruktorów teatralnych i zawodowych aktorów.

W ramach tych działań powstało pięć niezwykłych spektakli stworzonych przez TEATR WIECZOROWĄ PORĄ z Chróstnika, TEATR DLA WAS, TEATR ZE ŚWIETNĄ NAZWĄ z Krzeczyna Małego, Grupę teatralna ZWYKLI LUDZIE z Zimnej Wody, TEATR TAŃCA
z Raszówki. Można było je obejrzeć podczas Przeglądu Form Teatralnych. Krótkie scenki teatralne zobaczyliśmy również  podczas Przeglądu Teatru Jednego Aktora oraz Przeglądu Form Kabaretowych.

Ośrodek Kultury Gminy Lubin tradycyjnie kontynuuje  niezwykłe spotkania ze znanymi i popularnymi aktorami, w tym roku nasi mieszkańcy mieli okazję spotkania wybitnego aktora filmowego i teatralnego – Zbigniewa Zamachowskiego.

Nowością w realizacji projektu w ramach działań online była możliwość wirtualnego poznania najważniejszych scen teatralnych w Polsce, których nasi mieszkańcy ze względu na odległość nie mieli okazji poznać. W tym roku zwiedziliśmy z przewodnikiem nie tylko scenę, ale również kulisy Teatru Powszechnego w Warszawie. Kontynuowano wspólne działania  z Teatrem Polskim, z którym OKGL współdziała od początku powstania projektu.

Poszerzono także stacjonarną współpracę z teatrami regionalnymi. Grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej w Krzeczynie Wielkim obejrzała spektakl w  Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, a grupa dorosłych mieszkańców gminy odwiedziła Teatr Polski we Wrocławiu. Po  obejrzeniu przedstawień obie grupy miały możliwość spotkania z aktorami i poznania tajnik pracy w teatrze.

Niezwykłą inicjatywą wykazali się aktorzy amatorzy z Chróstnika i Zimnej Wody. Wspólnie z zawodowym aktorem stworzyli niezwykłe widowisko podczas Święta Niepodległości, było ono odtworzeniem wydarzeń historycznych z 1918 roku.

– Pomimo pandemii udało się większość działań zrealizować stacjonarnie a dzięki możliwościom cyfrowym część działań przeniesiona została do sieci, stwarzając możliwości poszerzenia oferty i grona odbiorców – mówi Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gmin Lubin. – Sukces projektu to wspólne działanie, wymiana doświadczeń i stworzenie przestrzeni, która pobudza wyobraźnię, uwrażliwia na sztukę i stwarza warunki do realizacji pasji oraz kreowania świadomości artystycznej.

Zachęcamy kolejnych mieszkańców do zaangażowania się w projekty teatralne, więcej można o nich przeczytać na bieżąco na portalu społecznościowym Facebook  wyszukując stronę:  Wybieram TEATR