Dzień Bibliotekarza„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – ten cytat Wisławy Szymborskiej, polskiej noblistki oddaje to co najważniejsze w czytelnictwie. Zwłaszcza, że współczesna biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, wiedza i informacje. To również dostęp do multimediów oraz miejsce spotkań, dialogu oraz szeroko rozumiana współpraca instytucjonalna i lokalna.   

W przyszłym roku Gminna Bibliotek Publiczna w Raszówce świętować będzie 60-lecie. A jeszcze w tym roku ma być gotowy projekt nowej siedziby biblioteki. Przypomnijmy, że na sieć  gminnych bibliotek składają się: biblioteka główna w Raszówce, filie w Oborze, Miłoradzicach, Niemstowie, Chróstniku i Ksieginicach oraz punkt biblioteczny w Zimnej Wodzie.

Tylko w ubiegłym roku biblioteki w  naszej gminie odwiedziło  8800 osób wypożyczając 16 726 książek i audiobooków. To placówka, która ciągle się rozwija.

–  W 2021 roku Gminna Biblioteka Publiczna zakwalifikowała się do czwartej rundy Programu Rozwoju Bibliotek, dzięki któremu biblioteka otrzymuje wsparcie w procesie rozwoju, sprzęt i umiejętności, które pozwolą na bieżąco analizować sytuację i reagować na zmiany w otaczającej rzeczywistości. – mówi Wioletta Olech, dyrektor biblioteki. – Ten program to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolność prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Gminna Biblioteka w- Raszówce uczy –organizując liczne zajęcia  dla przedszkolaków i uczniów, edukuje przez zabawę – przygotowując konkursy, bawi – organizując warsztaty i tematyczne spotkania oraz integruje –  zarówno dorosłych jak i dzieci. Ostatnio na przykład w bibliotece w Oborze miało miejsce pierwsze spotkanie miłośników literatury „Z książką przy kawie”.

–  Czytelnicy będą spotykać się raz w miesiącu, aby podyskutować na temat książek, w luźnej, przyjaznej atmosferze. Zapraszamy chętnych – mówi Wioletta Olech.

W tym roku w ofercie biblioteki będzie jeszcze wiele interesujących projektów, jak na przykład:  Tydzień Bibliotek, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, Wakacje w bibliotece, Narodowe Czytanie, Noc Bibliotek, Z książką na walizkach, Mała Książka Wielki Człowiek.

– Przypadający 8 maja Dzień Bibliotekarza to doskonałą okazja by na pani ręce złożyć kwiaty, gratulacje i wyrazy uznania skierowane do wszystkich  pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce – mówił wójt Tadeusz Kielan, odwiedzając gminną bibliotekę.

Niespodziewanie była to także okazja do złożenia autografu na jednej z kilku pozycji wydawniczych autorstwa Tadeusza Kielana, które  trafiło do gminnej biblioteki.  To ciekawie opisana kolekcja okolicznościowych kufli, z których dzięki licznym oddziałom i spółkom KGHM , słynie Zagłębie Miedziowe.

Zachęcamy do odwiedzania gminnych bibliotek!