XV edycja Festiwalu Kapusty i Pieroga W pierwszą sobotę września tradycyjnie w Księginicach zagościł Festiwal Kapusty i Pieroga. To wydarzenie na stałe wpisane do „Kalendarza imprez Dolnego Śląska” co roku przyciąga smakoszy z całego regionu. Do jubileuszowej edycji konkursu kulinarnego zgłosiła się rekordowa liczba uczestników. Po raz 15. jury, składające się z profesjonalistów wyłoniło zwycięzców w kategoriach najlepsze pierogi i potrawy z kapusty. Dodatkowo oceniane były domki, w których prezentowali się konkursowicze, pięknie przyozdobione dekoracjami z darów natury.

Mieszkańcy gminy mogli degustować rozmaite odmiany pierogów – od tradycyjnych z kapustą i grzybami, po pierogi z rybą. Nie zabrakło potraw z kapusty oraz zaskakujących połączeń smakowych.

– Festiwal od piętnastu lat się rozwija, zwiększa się liczba kół gospodyń biorących udział w konkursie kulinarnym. Z każdym rokiem pojawiają się nowe propozycje warsztatów kulinarnych dla publiczności – mówi Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin. – Co ważne, festiwal łączy sztukę kulinarną z folklorem. W tym roku z okazji jubileuszu wystąpił zespół Trebunie Tutki. Goście z Białego Dunajca łączą góralską tradycję z nowoczesnymi brzmieniami, co bardzo spodobało się naszej publiczności.

XV edycja Festiwalu Kapusty i Pieroga To największe wydarzenie kulinarne w regionie, do którego zgłosiło się aż 13 aktywnych grup z gminy otworzył oficjalnie wójt gminy Tadeusz Kielan. Konkursowiczów oceniało dwuosobowe jury:  Renata Semeniuk, finalistka X edycji programu Master Chef oraz przedstawicielka lokalnej gastronomii Tola Jesionowska manager restauracji KawoWiniarnia w Lubinie.

Podczas prezentacji potraw jurorki zwracały uwagę na aspekty smakowe i estetyczne, innowacyjność a także nawiązanie do tradycji. W kategorii potrawy z kapusty wygrało sołectwo Składowice, natomiast pierwsza nagroda za pierogi ruskie powędrowała do Buczynianek. Pełna lista nagrodzonych jest poniżej.

Festiwalowi towarzyszyły warsztaty lepienia pierogów, jak zawsze profesjonalnie poprowadzone przez zespół Lejdis. Tradycyjnie publiczność mogła skosztować przysmaków przygotowanych przez koła gospodyń, swoje wyroby prezentowali również lokalni wystawcy. Poznaliśmy tajniki kuchni japońskiej i techniki lepienia egzotycznych  pierogów. Nowością były warsztaty robienia mini burgerów. Nie zabrakło zabawy z publicznością, uczestnicy tematycznych quizów mogli wygrać akcesoria kuchenne.

XV edycja Festiwalu Kapusty i PierogaMuzycznie festiwal otworzyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Lubin, ciepło przyjęta przez uczestników wydarzenia.  Gwiazdą tegorocznego wydarzenia był zespół Trebunie Tutki, muzykująca po całym świecie góralska rodzina rozgrzała publiczność. Na zakończenie wystąpił zespół Lejdis, który przypomniał największe przeboje lat 60 i 70 –tych.

Wydarzeniu towarzyszył szereg dodatkowych atrakcji jak dmuchańce, animacje, gry i zabawy dla dzieci, strefa chillout. Ciekawym punktem tegorocznego  wydarzenia był  pokaz gry w ringo, który poprowadziła Gabriela Jednorał – Mistrzyni Polski w Ringo!

W trakcie festiwalu pracownicy Urzędu Gminu w Lubinie prowadzili także edukację dotyczącą jakości powietrza, mówili o uchwałach antysmogowych oraz właściwym postępowaniu z odpadami. Mieszkańcy mogli  się dowiedzieć wszystkiego co trzeba na temat programów dotacyjnych realizowanych we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, czyli „Czyste Powietrze” i „Cieple Mieszkanie”. Była także możliwość wzięcia udział w quizach i konkursach.  Także firma Eco Partner zorganizowała warsztaty i animacje, w ramach których najmłodsi mieszkańcy poszerzali wiedzę na temat właściwego gospodarowania z odpadami komunalnymi.

Wyniki konkursów kulinarnych

W kategorii pierogi:

I miejsce: Buczynianki

II miejsce: „Skowronki” Z Gorzycy

III miejsce: Siedlecka Nuta

Wyróżnienia: KKN Babeczki, KGW „Żony Księginic”, Lejdis ze Składowic

W kategorii potrawa z kapusty:

I miejsce: sołectwo Składowice

II miejsce: KGW Szminką Malowane

III miejsce: Stowarzyszenie „Razem Dla Chróstnika”

Wyróżnienia: KGW Zaradne Babki, sołectwo Kłopotów, Stowarzyszenie „Mieszkańcy dla gminy Lubin”, zespół „Lubin” z Krzeczyna Wielkiego.

W konkursie na najładniejszy domek zwyciężyły: KGW Zaradne Babki i zespół Siedlecka Nuta.

Więcej zdjęć można zobaczyć na facebookowym profilu gminy Lubin.