Uczniowie klasy piątej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim od października uczą się programować roboty edukacyjne, zakupione dzięki grantowi Fundacji Orange. W czerwcu klasa V  wraz z wychowawczynią Katarzyną Wróblewską nakręciła filmik, dzięki któremu uczniowie zakwalifikowali się do projektu SuperKoderzy – Robomatematycy.

Szkoła wzbogaciła się o cztery roboty mBot oraz matę do kodowania. Dzieci na pierwszych zajęciach skręcały samodzielnie roboty i choć zostało wiele śrubek (zapewne od dodatkowych czujników i elementów nie wchodzących w skład podstawowego wyposażenia) udało się i roboty dzięki pilotom zaczęły jeździć.

Na kolejnych zajęciach uczniowie poznają mBota: jego budowę i podstawowe funkcjonalności. Celem projektu jest napisanie programu zarządzającego ruchem robota a także stworzenia gry planszowej, w której zakodowane będą zadania matematyczne odpowiednie dla każdego poziomu edukacyjnego.

Lekcje zawierają elementy rywalizacji – uczniowie będą pracować w grupach i przygotowywać dla siebie nawzajem zadania. W grach wezmą udział także roboty… w charakterze sędziów rozstrzygających, która z grup wygra konkurencję!